پرس وکیوم اسانسوری هیدرولیکی

پرس وکیوم اسانسوری هیدرولیکی


روکش های پرس وکیوم به روکش هایی میگوییم که با دستگاه وکیوم عملیات نصب آن ها بر روی قطعه کار انجام میپذیرد.عمده ی روکش های پرس وکیوم حالت نایلونی دارند و در دو عرض 120 و 150 در بازار ییافت میشوند.

روکش های چوبی نیز به کمک دستگاه وکیوم قابل نصب میباشند ولی منظور ما در این مقاله معطوف بر روی روکش های طبیعی چوبی نمیباشد

روکش های پرس وکیوم

انواع روکش های وکیوم

روکش‌های مختلف بعلت تنوع بسیار بالای آنها از نظر رنگ و نقش (جدید و قدیم بودن طرح و رنگ و سفید یا رنگی بودن ، معمولی یا منحصر به فرد بودن نقش و رنگ ) ، گرماژهای مختلف ،‌خواص مختلف ،‌نوع چاپ و کاغذ آن ، کشور و شرکت سازنده و … دارای قیمتهای بسیار متنوع و متفاوت هستند. اما بطور کلی از نظر قیمت می‌توان انواع روکش‌های پرس وکیوم  را به ترتیب نزولی به این ترتیب طبقه‌بندی کرد:

۱٫ لامینت‌ها

۲٫ روکش‌های ملامینه

۳٫ روکش‌های کاغذی

۴٫ روکش‌های PVC

قیمت روکش های پرس وکیوم

قیمت انواع لامینت‌های پرس وکیوم بسته به تعداد لایه‌های آنها و نوع روکش و رنگ آن بسیار متفاوت است، در بررسی‌های بعمل آمده در مورد واردات این نوع روکش‌ها ،‌قیمت‌متوسط اظهار شده جهت هر کیلوگرم ۵۱۹/۱۸ ریال بوده است. (حدود هر متر مربع ۳٫ ۷۰۵ ریال). این امر در حالی است که قیمت انواع HPL در اردیبهشت ماه ۱۳۸۴ ،‌با شرط تحویل در تهران به شرح زیر بود.

روکش‌های کاغذی پرس وکیوم نیز به علل فوق‌الذکر دارای قیمتهای بسیار متفاوتی هستند اما متوسط قیمت اظهار شده جهت واردات این نوع روکش‌ها در سال ۸۳ حدود ۹۷۵/۲ ریال برای هر متر مربع بوده است. (قیمت اخذ شده از بعضی از نمایندگان فروش در ایران هر متر مربع حدود ۷۵۰۰ ریال ) روکش‌های PVC نیز بطور متوسط دارای قیمت وارداتی حدود هر متر مربع ۷۹۵/۱ ریال بوده‌اند.

در مورد روکش‌های ملامینه پرس وکیوم  قیمت هر متر مربع طبق آمار واردات سال ۸۳ حدود ۵۳۸/۶ ریال بوده است. باید توجه داشت که قیمتهای اظهار شده در برخی موارد ممکن است درصدی متفاوت باشد.

این امر به دلیل اعلام اشتباه از طرف تجار است. در زیرقیمتهای اعلام شده ،‌از طرف یکی از تولید کنندگان بزرگ آلمانی در مورد انواع روکش ملامینه به شرح زیر است: (قیمت هر متر مربع)

منابع تامین روکش وکیوم

منابع تامین انوع روکش‌های مصنوعی پرس وکیوم بصورت اصلی منابع خارجی و شرکتهای خارجی هستند. البته بعضی از شرکتهای داخلی دارای خطوط آغشته سازی برای تولید روکشهای ملامینه پرس وکیوم و HPL پرس وکیوم  هستند. این شرکتها اقدام به واردسازی کاغذ روکش کرده و عملیات آغشته سازی کاغذ را با رزین‌های مورد نظر انجام می‌دهند. از آنجا که محصولات صنایع پتروشیمی در ایران از قیمت کمتری برخوردار است این عمل باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

در مورد واردات روکش‌های پرس وکیوم  و منابع تامین آنها برای واردات ،‌کشورهای مبدأ در سال ۸۳ به همراه درصد تأمین آنها را می‌توان به شرح زیر نام برد:

در صنعت روکش اغلب کشورهای اروپایی پیشگام بوده و مخصوصاً کشور آلمان در این زمینه از فعالان عمده محسوب می‌شود. در اروپا شرکتهای فعال در زمینه تولید انواع روکش های پرس وکیوم با پیشینه نزدیک به یک قرن نیز وجود دارند. بزرگترین منابع تأمین روکش‌ها به تفکیک نوع آنها در سطح جهانی عبارتند از :

شرکتهای مشهور تولید کننده لامینت جهان 

Resopal,Wilsonart,Formica

شرکتهای مطرح تولید کاغذهای دکور برای روکش ملامینه و کاغذی :

Technocel,Munksjo,Lamigraf,Interprint

شرکتهای مشهور جهان در زمینه تولید و عرضه روکش‌های ملامینه :

SWC,DKB,CASCO

شرکتهای مشهور تولید کننده روکش‌های کاغذی :

Letron,Surteco

شرکتهای مطرح تولید کننده روکش‌های ترموپلاستیک یا pvc :

Benecke,Kaliko,Alkor

شرایط تامین این نوع روکش‌ها از خارج از کشور و خصوصاً در زمان خرید از شرکتهای سازنده مطرح معمولاً بصورت گشایش اعتبار اسنادی At Sight   بصورت ۱۰۰% و نیز با زمان تحویل‌های بین ۸-۴ هفته بسته به نوع روکش پس از گشایش اعتبار است.

دامنه ی مصرف روکش های پرس وکیوم

همانگونه که در بخش ابتدایی ذکر شد روکش‌های ملامینه پرس وکیوم  بیشترین و وسیع‌ترین دامنه مصرف را در بین سایر روکش‌های پرس وکیوم دارند و در مصارف عمومی و تقریباً در تمام مصارف روکش‌کاری سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند. روکش‌های کاغذی پرس وکیوم و PVC نیز دارای مصارف عمومی بوده و فقط در سطوحی که انتظار دوام بالایی از آنها نداریم مورد استفاده قرار می‌گیرند. ضمن اینکه برای روکش‌ کاری پروفیل‌ها و سطوح منقوش و ابزار خورده  انتخاب بسیار مناسبی هستند . روکش‌های لامینت نیز برای مصارف بسیار پردوام کاربرد دارند.

در سطح جهانی روکش‌های ملامینه دارای بیشترین استفاده بوده و بعد از آن به ترتیب روکش‌های چوبی ، روکش‌های کاغذی ، رنگ ،‌لامینت‌ها و روکش‌های ترموپلاستیک PVC قرار دارند. نسبت مصرف انواع روکشها در جهان به ترتیب زیر می‌باشد :

ردیف نوع واکنش سهم مصرف به کل
۱ روکش ملامینه ۳۳%
۲ روکش‌های چوبی ۲۷%
۳ روکش‌های کاغذی ۱۸%
۴ رنگ ۹%
۵ لامینت (HPL) ۷%
۶ ترموپلاستیک (PVC) ۶%

این ترکیب در مورد ایران به ترتیب زیر برآورد می‌شود :

ردیف نوع روکش سهم مصرف به کل
۱ روکش‌های چوبی ۲۸%
۲ روکش ملامینه ۲۳%
۳ لامینت (HPL) ۲۰%
۴ رنگ ۱۷%
۵ ترموپلاستیک (PVC) ۸%
۶ روکش‌های کاغذی ۴%

در ترکیب فوق برای ایران درصد مصرف رنگ ، روکش‌های چوبی و لامینت‌ها در حال کاهش و درصد مصرف روکش‌های ملامینه پرس وکیوم و کاغذی در حال افزایش است.

البته سهم مصرف ذکر شده در بالا برای ایران و جهان مربوط به مجموع روکش‌های استفاده شده برای انواع MDF و نئوپان است. از آنجا که در ایران تقریباً از رنگ و روکش چوبی در صنعت MDF استفاده نمی‌شود لذا این آمار ، مربوط به صنعت نئوپان بوده و در مورد MDF میزان مصرف صفر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =