در مقالات گذشته در خصوص اجزای دستگاه سی ان سی چوب نظیر شاسی و محور ها ، کاربرد و مزایای انواع محور ها و شاسی های سی ان سی به صحبت نشستیم  که میتوانید به لینک مقالات در ذیل دسترسی داشته باشید

۱- اجزای ماشین آلات CNC چوب (شاسی)

۲- اجزای ماشین آلات CNC چوب (محور ها)

اسپیندل در دستگاه های سی ان سی

اسپیندل موتور  از دیگر قطعات اصلی دستگاه CNC است که با استفاده از آن می توان کار برش و یا حکاکی را روی سطح انجام داد. اساس کار اسپیندل موتور، به حرکت در آوردن چرخاندن ابزار کار و در نهایت عمل براده برداری است، که هر چه سریع تر باشد کیفیت براده برداری بیشتر می شود. HSD , FORZA , Hiteco , AREL , JAGGER از انواع شرکت های ساخت اسپیندل موتور هستند.

قدرت اسپیندل دستگاه های CNC چوب

هر چه قدرت اسپیندل موتور بیشتر باشد می توان از ابزار بزرگ تری استفاده کرد و سطح بیشتری را براده برداری کرد که در نهایت باعث سرعت ماشین کاری بیشتری می شود. همچنین قدرت بیشتر باعث می شود احتمال گیر کردن ابزار در حین کار کاهش یابد و در نتیجه عمق بیشتری را براده برداری کرد ولی باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که باید از ابزار قوی تری نیز استفاده کرد. معموال قدرت الزم برای دستگاه های CNC چوب ۳ کیلووات و بیشتر توصیه می شود.

سرعت اسپیندل دستگاه های CNC چوب

این دستگاه، سیستمی است که برای سرعت های بیشتر از ۱۲۲۲۲ دور در دقیقه طراحی و ساخته می شود و با پیشرفت تکنولوژی به سمت سرعت های بیشتر می رود. سرعت قابل قبول برای استفاده در صنایع چوبی از ۱۸۲۲۲ دور بر دقیقه تا ۲۱۲۲۲ دور بر دقیقه و یا ۳۶۲۲۲ دور بر دقیقه است. که اگر بیشتر باشد می تواند باعث سوختگی و تغییر رنگ چوب شود. برای کنترل سرعت اسپیندل از اینورتر استفاده می شود.

ابزارگیر اسپیندل در ماشین های CNC

از دیگر وظایف اسپیندل گرفتن ابزار می باشد که به دو صورت زیر انجام می شود

ابزار گیر مورس در اسپیندل

یک قلم بند مخروطی داخل قسمت مخروطی اسپیندل قرار گرفته و با فشار هوا فیکس می شود. در این روش تعویض ابزار سریع و راحت انجام می شود. از این روش در اسپیندل های Tools change که تعویض ابزار به صورت اتوماتیک انجام می شود استفاده می شود.

ابزار گیر ER Collet در اسپیندل

قطعه ای است که اصطالحا فشنگی نامیده می شود که مانند شکل ۷-۲ مخروطی شکل است. که در قسمت سر اسپیندل قرار می گیرد و با بسته شدن مهره فشنگی داخل رفته و ابزار را در محل خود محکم می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =