دستگاه سنباده زن (دستگاه پولیش زن چوب و MDF) در زمره ی دستگاه ی صنعت چوب جای میگیرد ، این محصول کاربرد سنباده زدن چوب و ام دی اف پس از عملیات ماشین کاری را عهده دار می باشد . ماشین آلان سنباده پولیش در انواع مختلف و تعداد ایستگاه های کاری مختلف در بازار موجود هستند .

دستگاه سنباده زن چیست

سنباده به دانه های سخت و ساینده ای اتلاق داده می شود که با چسب های خیلی مخصوصی مخلوط می شوندو بر روی یک صفحه ی کاغذی ، چرمی و یا پارچه ای چسبانده میشوند و در صنایع مختلف برای پرداخت کاری مورد استفاده قرار می گیرند.

با پیشرقت صنعت و افزایش روند استفاده از سنباده در صنایع مختلف و همچنین ماشینی شدن کارها سنباده های دستی از رده ی رقابت حذف شده و جای خود را به ماشین آلات پولیش زنی و سنباده زنی دادند،دستگاه سنباده زن – پولیش زن چوب و ام دی اف به صورت معمول برای سنباده و پولیش زدن انواع چوب و ام دی اف چوب و نئوپان استفاده میشود.

دستگاه سنباده زن – پولیش زن چوب و ام دی اف با توجه به سرعت و کیفیت کاری که دارد در حقیقت جای سنباده زدن با دست و فرز را گرفته و قطعه کار حکاکی شده توسط سی ان سی| CNC  را با کیفیت بالا سنباده زده و صیقلی می نماید.

 

اجزای تشکیل دهنده دستگاه سنباده زن – پولیش زن چوب و ام دی اف

کانوایر جلو برنده قطعه کار

کانوایر جلوبرنده ی قطعه کار توسط یک اینورتر و موتور گیربکس وظیفه ی حرکت قطعه کار ( چوب و ام دی اف ) را به جلو دارد و توسط اپراتور دستگاه قابل تنظیم است . به عبارتی اپراتور می تواند با تنظیم سرعت حرکت قطعه کار بر روی کانوایر بر اساس صطح صافی صافی و صیقلی قطعه کار باعث خروجی کار باکیفیت تری شود .

لازم به ذکر است که هرچه سرعت حرکت بیشتر باشد صطح قطعه کار به میزان کمتری صیقلی و صاف می شودو برعکس هرچه این سرعت کمتر باشد ، دستگاه پولیش زن فرصت بیشتری برای صاف و صیقلی کردن قطعه کار دارد.

غلطک های دستگاه سنباده زن

غلطک های عمودی

طراحی غلطک ها با توجه به نیاز بازار و نیاز مشتری طراحی و تولید می شودو تلفیقی است از سنباده های ریز و درشت و جارو های تمیز کننده و پره های خنک کننده و برس های نرم میباشد. این غلطک های بصورت طولی و عرضی طراحی و بعضا در ابعاد 50 یا 70 سانتی متر تولید میشوند.

غلطک های افقی :

این نوع غلطک ها و برس ها به صورت معمول جهت تمیز کاری و صافی داخلی قطعه کار مورد استفاده قرار میگیرند. اکثر دستگاه های سنباده زن و پولیش زن از غلطک های مرکب عمودی و افقی ساخته میشوند و کار اصلی این برس ها خاکی کردن و صیقل دادن حکاکی های ریز تر می باشد.

به صورت کلی همه ی قسمتهای مکانیکی دستگاه سنباده زن و پولیش زن چوب و ام دی اف با یک الکترو موتور مرکزی دوران می کند ولی برخی از شرکت ها ( به مانند برخی مدل های تولیدی تراشه صنعت آغاج) از دو یا 3 موتور نیز استفاده میکنند تا کارایی دستگاه بهینه تر شود.

به طور معمول قسمت های اصلی و قابل تمرکز برای تهیه دستگاه های سنباده زن و پولیش زن می بایست قدرت موتور ، چگونگی نصب غلتک ها( جانمایی دقیق روی استراکچر) ، جنس غلطک ها و دقت و سرعت حرکت کانوایر می باشد.

برخی از محصولات پولیش و سنباده زنی