loading

لاستیک سیلیکون چیست و چه کاربردی در پرس وکیوم ممبران دارد

سیلیکون پرس وکیوم تراشه صنعت آغاج

سیلیکون پرس وکیوم تراشه صنعت آغاج


سیلیکون ماده ای است با ترکیب خاص که انواع مختلفی دارد ، و البته این انواع مختلف کاربرد های متنوعی را در صنایع مختلف دارا می باشند . در صنعت چوب برای ساخت دستگاه های پرس وکیوم از نمونه ی لاستیک مانند سیلیکون استفاده می شود .

سیلیکون چیست

پلی‌ارگانوسیلوکسان‌ها را سیلیکون می‌نامند.

پلی‌ارگانوسیلوکسان به پلیمرهای معدنی ای گفته می‌شود که در زنجیرهٔ اصلی آنها به جای اتم‌های کربن، پیوندهای O-Si-O قرار گرفته و زنجیره‌های جانبی آنها آلی باشد.

پرکاربردترین پلیمر از این دسته پلی (دی‌متیل‌سیلوکسان) است. که در ساختمان آن به هر اتم سیلسیم دو گروه متیل متصل است.سیلیکونها گروه بسیار مفید و پرکار برای پلیمرها هستند. این مواد دارای خواص جالبی در دماهای بالا و پایین می‌باشند. در مقابل شرایط جوی مانند رطوبت و نور ، مقاومت خوبی دارند و تا دمای ۲۶۰ تا ۳۱۵ درجه سانتی‌گراد خاصیت لاستیکی خود را حفظ می‌کنند. از سیلیکونها درترکیب رنگها ، صنعت لاستیک و روغنهای صنعتی بطور گسترده استفاده می‌شود.

پلیمرهای سیلیکون

بسیاری از پلیمرهای سیلیکون مورد استفاده در صنعت ، دارای ساختار کلی R2SiOn می‌باشند. گروه R ممکن است متیل یا گروه فنیل باشد. بخش عمده پلیمر سیلیکون ، دی‌متیل سیلیکون می‌باشد. از گروههای فنیل تنها برای تولید پلیمرهای ویژه و بهبود خواص پلیمر در دمای پایین استفاده می‌شود. سیلیکانها از واکنش کلر و سیلانها با آب بدست می‌آیند. با پیرایش گروه انتهایی این پلیمر ، می‌توان فراورده‌های گوناگونی از آن تهیه کرد. انواع محصولات سیلیکونی مورد مصرف در زیر می‌آید.

انواع سیلیکون

– لاستیک سیلیکون یا سیلیکون لاستیکی (در قالب گیری و قالب ریزی از این نوع سیلیکون استفاده می شود)
– روغن سیلیکون
– گریس سیلیکون
– رزین سیلیکون
– سیلیکون درزگیری

کاربرد سیلیکون در تولید دستگاه های پرس وکیوم ممبران

همانگونه که در ابتدای مقاله نیز بدان اشاره کردیم ، گروه لاستیکی سیلیکون در ساخت و تولید دستگاه های پرس وکیوم ممبران برای پرس کردن روکش های طبیعی امثال پارچه ، چرم ، روکش های ملچ ، راش و …. بر روی چوب و حتی برخی فلز های کاربرد دارند

سیلیکون پرس وکیوم تراشه صنعت آغاج

سیلیکون پرس وکیوم تراشه صنعت آغاج

دستگاه های پرس وکیوم ممبران در زمره ی پرس های گرم قرار می گیرند و به واسطه ی همین برای پرس کردن روکش های طبیعی بر روی چوب و MDF  می بایست  دمای محفظه کنترل شده و تا حد زیادی بالا برده شود ، و از آنجایی که روکش های طبیعی بر خلاف روکش های مصنوعی محفظه ی بسته ی دستگاه پرس وکیوم را نمی توانند ایزوله کنند لذا در این میان به ماده ای احتیاج پیدا می کنیم که علاوه بر این که فشار و گرمای بالایی را می تواند تحمل کند ، قابلیت ایروله کردن سینی تعبیه شده در دستگاه پرس وکیوم ممبران را نیز داشته باشد .

همانگونه که در بالا و در تعریف سیلیکون و خواص آن اشاره کردیم ، نوع لاستیکی سیلیکون و یا سیلیکون لاستیکی تمامی این قابلیت ها را در کنار هم دارد . لذا در صنعت تولید دستگاه های پرس وکیوم ممبران سیلیکون لاستیکی را بر روی فریم میز دستگاه پرس وکیوم می بندند و بعد از اینکه برای مثال روکش چرم را برروی قطعه کار تنظیم کرده ، فریم را بسته و هوای محفظه را تخلیه کردند فشار جو بر روی سیلیکون افتاده و فشار ناشی از سیلیکون به قطعه کار وارد میشود و از آنجا که دمای محفظه کنترل می شود . در طی فشار و گرمای زیاد روکش بر روی قطعه کار پرس می گردد

از دستگاه پرس وکیوم ممبران به عنوان دستگاه پرس وکیوم فرمینگ نیز یاد می شود و برای فرم دادن به محصولات چوبی نیز کاربرد دارد.

 

درصورتی که نیاز به خرید سیلیکون دارید سری به فروشگاه زده و یا با شماره تماس 9120728707 تماس حاصل کنید

مقالات پرس وکیوممقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *