loading
پرس وکیوم دوسینی ریلی واگنی

پرس وکیوم دوسینی ریلی واگنی


شاید در مقالات گذشته بارها درباره ی طرز کار دستگاه پرس وکیوم چوب Vacuum Presses سخن به میان آمده باشد . ولی طور مسلم به صورت اختصاصی به این مطلب نپرداخته ایم . لذا در این مقاله بر آن شده ایم تا به این مهم پرداخته و در باره ی آن سخن به میان آوریم . باشد که بتوانیم گوشه ای سوالات کاربران مان را پاسخگو باشیم .

اساس کار پرس وکیوم چوب

واژه ی وکیوم از خلا گرفته شده است . به عبارتی خلاء به فضایی گفته می شود که خالی از ماده باشد. در چنین حالتی مولکول های هوا که عامل ایجاد فشار می باشند نیز وجود ندارند. این تعریف ایدآل خلا یا وکیوم می باشد به عبارتی ساده تر در این تعریف فشار صفر مطلق تعریف می شود که در عمل چنین چیزی امکان پذیر نیست و در هر صورت در هوا تعداد ی ملکول گاز وجود دارد . با این حال می توان تعداد این ملکول ها را تا حد بسیاری پایین نگاه داشت .

پرس وکیوم تک سینی آسانسوری

پرس وکیوم تک سینی آسانسوری

اساس کار پرس وکیوم به این صورت است که د1ر دستگه های پرس وکیوم یک محفطه ی ایزوله شده در نظر می گیرند که اصطلاحا به آن سینی یا میز دستگاه وکیوم نیز می گویند . این دستگه در نقاط زیرین خود دارای یک سری سوراخ ها و درزهای ریز است . که خروجی این درز ها متصل به پمپ وکیوم می باشد که به صورت آب در گردش و یا روغن در گردش در بازار موجود هستند و جالب اینکه این چمچ ها در خود ایران تولید می شود که کمتر از نمونه های وارداتی برای تولید دستگاه پرس وکیوم Vacuum Presses استفاده می شود .

بر روی دستگاه پرس وکیوم یک هد تعبیه شده که در قسمت زیرین آن تعدادی المنت تابشی حرارتی قرار دارد و بدنه ی زیرین آن جهت جلوگیری اط اتلاف گرما و انرژی عایق کاری می شود . پس از اینکه درب هد بسته می شود و دکمه ی استارت جهت عملیات وکیوم کاری آغاز می گردد و همچنین میزان گرما تنظیم می شود . پمپ وکیوم شروع به تخلیه ی هوای داخل محفظه می کند و پس از ایجاد خلا ، فشار اتمسفر بر روی قطعه می افتد . فشار اتمسفر بر اساس کیلوگرم یا پوند بر اینچ مربع اندازه گیری می شود و به صورت متوسط در ارتفاع سطح دریا برای یک قطعه ی یک متر مربعی (۱۰۰cm *100cm) چیزی حدود ۶۵۰۰ کیلوگرم است که به نوبه ی خود وزن بسیار زیادی است و جالب تر اینکه این وزن به صورت مساوی بر تمام سطح تقسیم می شود و تمام درز ها و سوراخ های قطعه کار را می گیرد. این میزان فشار برای عمل پرس روکش بر روی ام دی اف ، خم چوب و پرس روکش بر روی چوب مناسب و حتی زیاد نیز می باشد .

طرز کار پرس وکیوم چوب

  • قرار دادن قطعه کار بر روی سینی یا میز دستگاه پرس وکیوم چوب
  • عملیات چسب زنی قطعه کار با پیسوله
  • کشیدن روکش ( مصنوعی , طبیعی ، پارچه یا چرم  و …) بر روی تمام سطح میز
  • پایین کشیدن فریم سطح میز و قفل کلمپ ها
  • تنظیم هد دستگاه بر روی سینی مد نظر
  • تنظیم دمای میز و عملیات وکیوم کاری توسط میز

پیروز و برقرار باشید.

مقالات پرس وکیوممقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *