دستگاه سی ان سی روتاری در ردیف cnc  های 4 محور قرار میگیرد و برای تراش پایه مبل ، پایه میز و خراطی و…  کاربرد دارند.

این دستگاه ها بدلیل بالا رفتن تعداد محور ها سرعت نسبتا کمی دارند و به همین دلیل در تعد کله های بالا تولید میشوند. دستگاه سی ان سی روتاری در انواع 8 کله ، 10 و 12 و 16 کله تولید میشود.

سی ان سی ۸ کله 

این سی ان سی ها سرعت بسیار بالایی در منبت کاری دارند و برای منبت هایی مثل منبت مبل استیل ،مجسمه،قاب آینه،قاب عکس و دیگر قطعات منبت بسیار مناسب است.

سرعت این دسته از سی ان سی هعا به واسته ۸ کله بودنشان قابل مقایسه با س ان سی های تک نیست . همچنین سرعت نسبت به منبت کاری با دست هم از قیاس فارق میباشد.

سی ان سی روتاری 8 کله
سی ان سی روتاری 8 کله

با توجه به ابعاد دستگاه سی ان سی ۸ کله و استاندار های مکانیکی نمیتوان کار خیلی بزرگ از سی ان سی ۸کله درخواست کرد.

بد نیست در اینجا اشاره ای هم به مسائل فنی هم داشته باشیم.

بسیاری از افراد یک سی ان سی خوب را به قطعات خوب مثل ریل های پهن وتایوانی،دنده شانه مورب ویا اسپیندل HSDکه گویا هرچه توانش بیشتر باشد بهتر است.

اما این همه واقیت نیست . در واقع یک سی ان سی خوب را صرفا با علام فوق نمی سنجند.

سه عامل مهم برای شناخت یک سی ان سی خوب به ترتیب

  • – دقت در ساخت سازه سی ان سی
  • – سیستم انتقال قدرت
  • – اسپیندل و قطعات الکتریکی

 

 دقت در ساخت سازه

میتوان این قسمت را با مثالی بیان نمود. اگر در یک سی ان سی ریل های راهنما را فقط ۱ میلیمتر به هم نزدیک کنیم ( درست نصب نشود) به هر دلیلی مثل تابیدگی و…. درست کردن این سی ان سی که چنین مشکلی دار از ساختش به مراتب کار سخت تری میاشد

سیستم انتقال قدرت

این دومین عامل شناخت یک سی ان سی خوب میباشد. سیستم انتقال قدرت در

سی ان سی ها به سه دسته تقسیم میشود. که هرکدام مزایا ومعایبی دارند که به اختصار به آن میپردازیم.

  • ۱- تسمه تایم
  • ۲- بال اسکروو
  • ۳- دنده شانه(تخت و مورب)

تسمه تایم

در طول های زیاد کار و جاهایی که توان بالا لازم است کاربرد ندارد و چون در سی ان سی های چوب کاربرد ندارد خیلی به آن نمی پردازیم.

بال اسکروو

به این سیستم پیچ ساچمه ای هم گفته میشود. این سیستم مثل یک پیچ ومهره عمل میکند ولی با فرم و ظاهری متفاوت،این تغیرات برا ی حرکتی روان بیصدا و ایجاد شده. از مزایای این سیستم میشود نام برد که بسیار با دقت کار میکند و در جایی که طول زیاد مورد استفاده نباشد بسیار کار آمد است. واز معایب آن میشو گفت که در          سی ان سی های چوب که از سرعت بالا استفاده میشود، غالبا در طول های بیشتر از ۱۲۰سانتیمتر استفاده نمیشود. اگر در یک سی ان سی منبت که سرعت بالایی دارد طول بیش از ۱۲۰سانتیمتر جابجایی، از بال اسکروو استفاده شود باعث تنش خستگی و خمیدگی بال اسکروو  شده و خیلی زود ساچمه های آن خورد میشود.

دنده شانه(تخت و مورب)

این روش انتقال نیرو در طول های بالا استفاده میشود. درست است که دقت بال اسکروو را ندارد اما در جایی که طول زیاد مورد نیاز باشد مثل سی ان سی ها ی         ۲۰۰*۴۰۰و ۱۳۰*۲۵۰ سانتیمتراستفاده میشود . سی ان سی چوب باید چالاک و سریع باشد که در این خصوصیت دنده شانه بسیار کمک میکند. برا ی بالا بردن دقت در سی ان سی از دندنه شانه مورب استفاده میکنند. دندنه شانه مورب نسبت به تخت از دقت بالاتری برخوردار است. در بعضی موارد در سی ان سی هایی  که سرعت بالا نیاز ندارد از یک یا دو هرز گرد استفاده میشود برای گرفتن لقی موقع حرکت. البته این روش برا ی سی ان سی منبت استفاده نمیشود.

و اما آخرین نکته برای شناخت یک سی ان سی خوب

اسپیندل و قطعات الکترونیکی

اسپیندل در دو نوع هوا خنک و آب خنک موجود میباشد هوا خنک صدای زیادی دارد و در دماهای بالا خیلی کارآمد نیست و همچنین صدای بیشتر  ولی نیاز به نگهداری آن بسیار کمتر از اسپیندل های آب خنک است.

فیلم کارکرد دستگاه سی ان سی 8 کله

فیلم کارکرد دستگاه روتاری 4 محور 6 کله