دستگاه سی ان سی چوب چیست

مقدمه

سی ان سی چوب در صنایع چوب و مبلمان عنصری منحصر به فرد و بسیار مورد استقبال اهل فن می باشد . دستگاه CNC  چوب شامل سی ان سی روتاری ( سی ان سی 4 محور همزمان) ، سی ان سی خراطی ، سی ان سی چوب سه بعدی یا سی ان سی تخت  در ابعاد و اندازه های مختلف در صنعت مبلمان چوب مورد استفاده قرار میگیرند .

استاندارد های ابعادی که دستگاه CNC  در این صنعت تولید و به بازار عرضه میگردند عبارتند از ابعاد 60*90 و 70*100 که بصورت ابعاد کابینت بوده و در کارگاه های کوچک و بعضا منزل مورد استفاده می باشد .  سی ان سی چوب ابعاد 130*250 که ابعاد ام دی اف 122*244 را می پذیرد و به سی ان سی ابعاد کوچک معروف است و نهایتا ابعاد 2*4 که کارگیر مفید این نوع ام دی اف ابعاد بزرگ (183*366)  می باشد و بیشترین طرفدار را در ایران دارد .

انواع دستگاه های سی ان سی چوب

دستگاه های سی ان سی چوب در انواع مخطلف و در ابعاد و اندازه های مختلف در بازار ایران طراحی و تولید و به بازار عرضه میشوند . در ادامه قصد معرفی انواع دستگاه های CNC  موجود در بازار ایران و نوع و کاربرد آن ها را داریم .

سی ان سی چوب 3 محور همزمان (3D) تخت منبت

در دستگاه های سی ان سی چوب 3 محور همزمان تخت حرکت ابزار عموماً در راستای محورهای z ,y ,x کنترل می شود. عمده کاربرد این دستگاه ها ی CNC در برش کاری  و حکاکی روی صفحات چوب و MDF میباشد.

حسب نیاز کارگاهی در طیف گسترده‌‌ای از لحاظ قیمت و امکانات انواع CNC چوب طراحی و ساخته می‌شوند ولی بطور کلی از یک ساختار و تکنیک تبعیت می‌کنند. این تفاوتها را می‌توان وابسته به ابعاد میز کارگیر و امکانات فنی دانست.

یکی از اصلی ترین موارد در تفاوت انواع سی ان سی ها چوب منبت  ابعاد میز کارگیر است که دقیقاً برحسب نیاز کارگاه طراحی و ساخته می‌شود و بعنوان مثال میتوان از  30*40 تا 400*200 سانتی متر که در بازار موجود است اشاره کرد.

مورد بعد که برای انتخاب یک دستگاه در اولویت است دقت دستگاه است که چندین مولفه با ضریب تأثیر متفاوت دارد. یکی از این مولفه ها دقت در مکانیک دستگاه است که متاثر است از: میز کارگیر و ریلها و واگنهای جابجا کننده و همچنین سیستم انتقال قدرت ( دنده شانه ای، چرخ دنده، گیربکس،تسمه فولی و یا بال اسکرو و متعلقات دانست)  و عملکرد آن یکی از مهمترین قسمتها می باشد . دقت در قطعات به تنهایی تکمیل کننده کار نیست بلکه دقت در اجرا و ساختار نصب و موازی سازی ریلها نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.

اگر اسمبل مکانیک دستگاه با دقت بالایی انجام نشود در حین کار در سیستم تنش ایجاد شده و علاوه بر این که دقت کار مطلوب نخواهد بود عمر قطعات را نیز کاهش خواهد داد. قسمت بعدی که در دقت دستگاه نقش اساسی دارد از مولفه های الکترونیکی دستگاه منشعب می‌شود. مواردی همچون موتور های سروو و یا استپ موتور (پله ای) و کنترلر و … که قسمت های موثر در این بخش هستند و باید هنگام خرید و یا ساخت دستگاه به آن توجه داشت.

سرعت دستگاه نیز یکی از نکات خیلی مهم در انتخاب یک CNC نقش اساسی دارد. که سرعت دستگاه وابسته به توان موتورهای استپر و سروو دارد و عموماً سرعت در سیستم هایی که از سروو موتور ها بهره می‌برند قابل مقایسه با استپر نیست. به طور کلی این نوع استفاده از دستگاه است که میزان دقت و سرعت را در آن مشخص میکند. وزن میز را نیز نباید فراموش کرد که سنگین بودن آن می‌تواند دامنه لرزش دستگاه را کاهش دهد.

یک دستگاه CNC تخت می‌تواند از یک اسپیندل آب خنک که عمر خیلی بیشتری نسبت به نمونه هوا خنک دارند بهره ببرد و یا میتواند از سیستم تعویض خودکار ابزار بهره ببرد که سرعت عملکرد دستگاه را چندین برابر می‌کند. همچنین یک سی ان سی تخت میتواند از یک میز با امکان وکیوم بهره ببرد که این خاصیت باعث میشود قطعه هنگام کار از جای خود نلغزد.

برای اینکه اطلاعات کامل تری از قطعات دستگاه سی ان سی قبل از خرید بدست بیاورید مقاله ی ” راهنمای جامع خرید دستگاه سی ان سی چوب ” را مطالعه کنید

سی ان سی لیزر

عمدتا دستگاه سی ان سی لیزر در صنعت کاربرد های مختلف زیادی دارد و در ابعاد و اندازه های مختلف برای کاربرد های مختلف در صنعت چوب نیز طراحی و تولید میشوند.

دستگاه cnc لیزر رومیزی

سی ان سی لیزر رومیزی در ابعاد کوچک و برای ساخت انواع جعبه های کوچک و حکاکی اشیاء کوچک چوبی و موارد مشابه استفاده می‌شود. توان سی ان سی لیزر رومیزی معمولاً  80W/90W با  CO2 Laser Tube ساخته می‌شوند. سی ان سی لیزر رومیزی دارای کاور پوشاننده کابینتی برای جلوگیری از انتشار اشعه بازتاب شده لیزر به محیط اطراف هستند. سی ان سی لیزر رو میزی بیشتر برای محیط های کوچک و کارگاه های خانگی تهیه میشوند.

دستگاه سی ان سی لیزر کابینت

سی ان سی لیزر کابینتی در ابعاد 90*60 یا 130*90 با توان لیزری معمولاً 100 ، 90، 80 وات ساخته می‌شود. سی ان سی لیزر کابینتی دارای کاور پوشاننده کابینتی برای جلوگیری از انتشار اشعه بازتاب شده لیزر به محیط اطراف هستند. سی ان سی لیزر کابینتی توانایی برش و حکاکی چوب، MDF، پلاستیک و مواد مشابه را دارد. عموما از این نوع دستگاه های سی ان سی برای برش 3 میل و در برخی موارد 6 میل بهره برداری میکنند .و سی ان سی های ضخیم تر را فقط می توان با این دستگاه ها سوزاند و قادر به برش آن ها نیست

سی ان سی لیزر تخت

سی ان سی لیزرهای تخت همچون یک دستگاه سی ان سی تخت می‌باشد با این تفاوت که در آن به جای ابزار تراش از یک لیزر توان بالا برای حکاکی و برش چوب استفاده می‌شود و تفاوت مهم CNC لیزر تخت با دیگر دستگاه های صنایع چوب استفاده از لیزر با توان بالا است.

این دستگاهها در ابعاد مختلف حسب نیاز کارگاه ساخته می‌شوند. به لحاظ ساختاری فقط در میز دستگاه دارای شباهت هستند. تفاوت عمده سی ان سی لیزر تخت در ابزار و کاور پوشاننده ابزار است. سی ان سی لیزرهای تخت نوعاً دارای لیزرهایی با توان 40 تا 400 وات هستند پس از نظر طبقه بندی IEC برای تجهیزات لیزری در کلاس چهار و خیلی خطرناک قرار می‌گیرند پس توجه به استانداردهای ساخت دستگاه و نحوه استفاده از آن اهمیت خیلی زیادی برخوردار است.

سی ان سی سوراخ کاری

سی ان سی سوراخ کاری توانایی ایجاد سوراخ های اتصال و الیت را بر روی قطعه کار دارد و در مواردی علاوه بر آن توانایی ایجاد شیار و برش‌های خاص را بر روی قطعات نیز چوبی دارد. CNC سوراخ کاری کاربرد گسترده ای در صنایع چوب و مبلمان صفحه ای دارد و سرعت کار کارگاه‌ها را در حین مونتاژ و نصب چندین برابر می کند.

اصلی ترین مسئله در ساخت مبلمان صفحه ای انجام سوراخکاری، فرزکاری و شیار زنی قطعه کار در وجوه مختلف قطعه کار می باشد و در این راستا یکی از کاندید های ایده آل برای کارگاه های کوچک سی ان سی سوراخ زن می باشد. سی ان سی سوراخ کاری دارای میزکار قائم می باشند بطوری که قطعه سوار بر ریل شده و به زیر کار هدایت می شود که این پروسه نیز توسط یک موتور سروو کنترل می شود.

همچنین سی ان سی سوراخ کاری دارای یک مجموعه کار آمد از انواع مته افقی و عمودی، فرز و در بعضی موارد تیغه برش می باشند. همچنین نرم افزار و کنترلر چنین سیستمی از نکات حائز اهمیت است که در ادامه به خصوصیات فنی نمونه ای از سی ان سی سوراخ کاری و نحوه ارتباط با اپراتور پرداخته می شود.

سی ان سی کنسولی

به طور کلی در صنایع چوب برای انجام هم زمان حکاکی برش کاری همچنین سوراخ کاری و شیارزنی در قطعه کار، بر حسب نیاز و نوع پرداخت سی ان سی کنسولی 3، 4 و یا 5 محور یکی از بهترین گزینه ها است. در این نوع از سی ان سی ها، قطعه نگاه دار بصورت واگنهای مکنده متحرک طراحی شده و طوری جاگیری میکنند که در نهایت قطعه نگهدارها در معرض ابزارها نخواهد بود.

این سی ان سی ها دارای یک کنسول قدرتمند متشکل از چندین نوع تیغه و انواع مته و فرز میباشند همچنین با توجه به قابلیت تعویض پرسرعت این ابزارها افزایش سرعت روند ساخت قطعات مورد نیاز را تسهیل کرده است. میز کار این سی ان سی ها نوعاً در ابعاد حدودی 3.5*1.2 ساخته میشوند تا علاوه به فضای کوچک جاگیری، در صفحات اندازه متوسط چوبی کاربردی تر باشند. این نوع از سی ان سی ها از کنترلرهای بسیار قوی و نرم افزارهای حرفه بهره میبرند که در ادامه به خصوصیات فنی نمونه ای از این نوع سی ان سی ها پرداخته خواهد شد.

سی ان سی عمودی (Vertical)

این دسته از سی ان سی ها، برای صرفه جویی در فضا طراحی شده اند.

ماشین آلات سی ان سی منبت کاری

سی ان سی منبت کاری صرفاً جهت منبت کاری چوب و ایجاد نقش و نگار بر روی آن طراحی و ساخته شده اند. سی ان سی منبت کاری در منبت تاج و انواع گل نقشها مورد استفاده قرار میگیرند. معمولاً این ماشین آلات با 4 یا 6 کله ساخته می شوند ولی در صورت نیاز مشتری تا 22 کله نیز قابل سفارش است. سی ان سی منبت کاری دارای چهار محور حرکتی هستند و باید از یک کنترلر خیلی خوبی بهره مند

سی ان سی روتاری 4 محور همزمان

سی ان سی روتاری با چرخاندن قابل کنترل قطعه کار، آن را در معرض ابزار قرار داده و نقوش منبت را به بهترین شکل بر روی قطعه کار ایجاد می‌کند. ماشین آلات سی ان سی روتاری در ابعاد و اندازه های متفاوتی ساخته می‌شوند. در کار با تیراژهای بالا از این ماشین آلات با  چندین هد به صورت هم‌زمان بهره می‌برند.

CNC روتاری یکی از انواع سی ان سی مورد نیاز در صنعت چوب می باشد که برای ایجاد طرح و نقش بر روی پایه مبل، منبت کاری، مجسمه سازی و پیکرتراشی استفاده می شود. CNC روتاری را با تعداد هد یا همان کله معرفی می کنند که خرید آن ها بستگی به نیاز مشتری دارد.

روتاری چوب همان طور که ذکر شد با توجه به تعداد کله و هد شناخته شده است و تعداد کله ها نقش مهمی در تسریع کار دارند؛ برای مثال اگر دستگاه 4 کله باشد به طور هم زمان می توانید یک طرح را بر روی چهار پایه مختلف ایجاد نمایید.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش تولید هرکدام از محصولات با بخش فروش شرکت در تماس باشید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!