پرس وکیوم واگنی چیست

پرس وکیوم واگنی اصظلاحا به آن دسته از وکیوم ها اتلاق می شود که دارای بیش از یک میز بوده و هد آن ها به صورت واگن بر روی دو میز قابل حرکت است . پرس وکیوم واگنی را پرس وکیوم ریلی نیز می گویند. برای مثال پرس وکیوم دوسینی و پرس وکیوم سه سینی  یکی از انواع پرس وکیوم واگنی می باشد . پرس وکیوم تک سینی نیز از نمونه نه های پرس وکیوم واگنی می باشد . توضیح اینکه پرس وکیوم تک سینی نیز به مانند پرس وکیوم دوسینی از دو میز ساخته می شود و یک میز آن میز انتطار یا ایستگاه انتظار نام می گیرد.

روکش های مورد استفاده در این دستگاه ها عبارتند از:

– روکش از جنس PVC
– روکش چرمی
– روکش کاغذی
– روکش ناز چوبی

کاربرد پرس وکیوم واگنی

– روکش کردن درهای کابینت پس از تراش در توسط دستگاه سی ان سی
– روکش کردن انواع قطعات ساخته شده از MDF پس از برش با دستگاه سی ان سی (مانند قطعات تشکیل دهنده یک میز کامپیوتر، یک ست تخت خواب، یک کمد ساخته شده از ام دی اف یا غیره)
– روکش کردن درهایی از جنس ام دی اف، پس از ساخت در از ام دی اف خام
– روکش کردن قطعات خام MDF

پرس وکیوم 3سینی ریلی واگنی

– روکش کردن هر نوع محصول ساخته شده از MDF

مزایای پرس وکیوم واگنی نسبت به سایر انواع وکیوم ها

  • سرعت : در پرس وکیوم واگنی اپراتور این امکان را دارد که در زمانی که میز یکم شروع به چشباندن روکش پی وی سی می کند در میز دوم قطعه کارهای جدید را چیدمان و اماده کار کند در پرس وکیوم واگنی میزها بصورتی طراحی و ساخته شده که پرت روکش به حداقل رسیده و اپراتور میتواند از تنوع بیشتری درانتخاب رول پی وی سی بهره گیرد. عرض استاندارد رول پی وی سی در ایران ۱۲۵ و۱۴۰ سانتیمتر می باشد که معمولا از میز کوچک(۱۲۵) برای وکیوم درب ها ی اتاق و از میز بزرگ (۱۴۰) برای چیدمان و وکیوم درب کابینت و تاج تخت استفاده می شود.
  • جلوگیری از اتلاف حرارت : دستگاه های پرس وکیوم به واسطه ی گرامای زیادی که برای عملیات پرس روکش چوب مورد نیاز دارند . برق بالایی مصرف می کنند . مصرف برق بالا شاید در کوتاه مدت به چشم نیاید . اما مسلما در دراز مدت کمر شکن خواهد بود . پرس وکیوم واگنی بر طبق مکانیزمی طراحی شده است که المنت های تابشی حرارتی موجود بر روی هد دستگاه از دور از دسترس کاربر قرار دارند و امکان و محفظه ی اطراف آن ها بسته است . از همین رو بعد از این که هد دستگاه از وکیوم کاری بر روی یک دستگاه آزاد شد . از یک سو چون بلافاصله می بایست  بر روی میز کار ثانوی شروع به کار کند  از سوی دیگر محفظه ی بسته ی تعبیه شده ، اتلاف گرمایی به حداقل می رسد .

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *