سی ان سی برش شیشه

سی ان سی برش شیشه


 مروری بر سیستم های حرکتی خطی در دستگاه های cnc چوب

سیستم های حرکت خطی یا به اختصار  (Linear Motion Systems) نقش بسیار مهم و  حیاتی در دستگاه های سی ان سی خطی به خصوص دستگاه های سی ان سی چوب و دستگاه های  روتر دروازه ای دارند .
از وظایف اصلی این نوع سیستم می توان به موارد ذیل اشاره کرد
1-  پشتیبانی اجزای ماشین .

سی ان سی 3 محور تخت ساخت بصورت دروازه ای

2-  هدایت ماشین در یک مسیر خطی با حداقل اصطکاک .3- نگهداری بارها و نیروهای ثانوی مانند گشتاور ، نیروی براده برداری ، بارهای جانبی و … .

سیستم های حرکت خطی در دستگاه های سی ان سی چوب ، و سی ان سی فلز  از دو قسمت اصلی ریل و واگن تشکیل شده اند . ریل در ساده ترین حالت یک میله فلزی کاملا صاف و صیقلی است . واگن هم در ساده ترین حالت یک استوانه توخالی است که کاملا با میله فلزی صاف و صیقلی فیت است . در حالت ایده آل واگن باید بدون هیچ گونه لرزش و لغزشی و با کمترین اصطکاک فقط در امتداد ریل حرکت بکند . از این رو طراحان سیستم های حرکتی همیشه سعی دارند تا اول خطای حرکتی واگن ها را به صفر نزدیک کنند . دوم کمترین اصطکاک ممکن مابین ریل و واگن را بدست بیاورند . سوم میزان تحمل نیرو و بار توسط ریل و واگن را به حداکثر برسانند .

سیستم های حرکت خطی از نظر مکانیکی هم به دو دسته عمده تقسیم می شوند :

1-  سیستم های حرکتی لغزشی . از این نوع سیستم ها برای دستگاه های CNC چوب و یا CNC فلز با ابعاد کوچک که بار و نیروی چندان زیادی در آنها وجود ندارد و همچنین نیاز به سرعت های حرکتی بالا نیست ، استفاده می شود . در این حالت جنس موادی که برای ریل و واگن استفاده می شود باید طوری باشد که بر اثر حرکت مداوم ایجاد خوردگی نکنند . روغن کاری در این نوع سیستم های حرکتی یکی از عوامل اصلی کاهش اصطکاک است .
2-  سیستم های حرکتی ساچمه ای . در دستگاه های سی ان سی چوب یا سی ان سی فلز با ابعاد  بزرگ که باید بار و نیروی زیادی را تحمل کنند همچنین در سرعت های بالا از این سیستم ها استفاده می شود . در این نوع سیستم ها ساچمه فلزی نقش اصلی را بازی می کند . هر ساچمه فلزی هنگام حرکت فقط دو نقطه با سطح تماس دارد در نتیجه اصطکاک به حداقل مقدار ممکن می رسد و همچنین به خاطر ساختار کروی وزن و نیرویی که تحمل می کند از هر طرف که وارد شود به یک اندازه خواهد بود .

 

2 دیدگاه

 • سلام
  قیمت یک ریل به طول 160سانتیمتر به همراه یه واگن ساچمه ای چقدر میشود و آیا در حال حاضر موجود دارید؟
  ممنون

  • دوست عزیزم
   ما توی مبحث ریل های سی ان سی بازه ی قیمتی متری 30 تا متری 400 هزار تومن زیل داریم . که بسته به نوع ریل ، آلیاژ ، قطر ، شرکت تولید کننده و … متفاوت هستند
   اگه احسانا نیاز به مشاوه در این زمینه دارید با بخش فروش تلفنی ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *