loading

تقاوت پرس وکیوم ممبران و پرس وکیوم تخت در صنعت چوب

شاید خیلی قبل تر از این ها می بایست این مقاله نگاشته می شد ، زیرا که دستگاه های پرس تخت به نوعی اجداد دستگاه های پرس ام دی اف که ما به نام های پرس وکیوم و پرس وکیوم ممبران می شناسیم ، می باشد.

پرس وکیوم ممبران اولین نوع دستگاه های اروپایی وارداتی به ایران بودند که در چیزی حدود 15 الی 20  سال قیل وارد ایران شدند . این دستگاه ها قیمت بسیار بالایی داشتند و تمامی نجار ها به جز شرکت های تولیدی قدرتمند فعال در صنعت چوب قادر به خرید این سری از دستگاه های پرس وکیوم نبودند. بعد از چندی برای اینکه بازاراز سلطه ی سری پرس وکیوم های ممبران دربیاید ، عده ای از شرکت ها شروع به تولید دستگاه های پرس وکیوم تخت کردند . این دستگاه ها کیفیت کار دستگاه های پرس وکیوم ممبران را نداشتند ولی به نسبت قیمتی معادل یک پنجم قیمت دستگاه های پرس وکیوم ممبران را دارا بودند

 

پرس تخت چیست

پرس تخت دستگاهی است برای پرس کردن روکش های چوب بر روی ام دی اف خام به کار برده میشود.

عمده کاربرد پرس وکیوم تخت در روکش کردن قطعات تخت می باشد از این رو برای روکش کردن قسمت هایی از چوب ، ام دی اف و… که قبلا ماشین کاری شده اند قابلیتی از خود نخواهند داشت ، از این رو پرس وکیوم ممبران تولید شده است

پرس وکیوم ممبران

پرس وکیوم ممبران سری بعدی دستگاه های پرس روکش MDF  خام بود . در این دستگاه یک سینی یا میز کار تعبیه شده بود که قطعه کار بر روی آن قرار می گرفت ، و کاربر اپراتور بعد از اینکه قطعه کار خود را بر روی این سینی قرار می داد و با پیسوله قطعه کار خود را چسب میزد و روکش را بر روی میز می کشید .

پرس وکیوم 3سینی ریلی واگنی

پرس وکیوم 3سینی ریلی واگنی

در مرحله ی نهایی هد دستگاه پرس وکیوم ممبران بسته می شد و یک شی (بادکنک مانندی) شروع به باد شدن می شد و تمامی فضای خالی محفظه را پر می کرد و به قطعه کار فشار می آورد . بر اثر فشار بالایی که به قطعه کار وارد می آمد و بر اثر دمای بالای محفظه ، روکش بر روی قطعه کار پرس میشود .

کاربرد های پرس ممبران

  • روکش کردن درهای کابینت پس از تراش در توسط دستگاه سی ان سی
  • روکش کردن انواع قطعات ساخته شده از MDF پس از برش با دستگاه سی ان سی (مانند قطعات تشکیل دهنده یک میز کامپیوتر، یک ست تخت خواب، یک کمد ساخته شده از ام دی اف یا غیره)
  • روکش کردن درهایی از جنس ام دی اف، پس از ساخت در از ام دی اف خام
  • روکش کردن قطعات خام MDF
  • روکش کردن هر نوع محصول ساخته شده از ام دی اف

تفاوت پرس وکیوم تخت با پرس وکیوم ممبران

به واسطه ی ضعف هایی از این قبیل که در دستگاه پرس تخت موجود بود پرس وکیوم ممبران تولید شد.

پرس وکیوم دوسینی ریلی واگنی

پرس وکیوم دوسینی ریلی واگنی

دستگاه پرس وکیوم ممبران ضعف های دستگاه پرس تخت را جبران می کرد، به عبارتی دستگاه پرس وکیوم ممبران قادر بود تمامی انواع MDF ها و درب های چوبی را روکش کند و هیچ نقطه ی  کوری در دستگاه پرس وکیوم ممبران روکش نشده باقی نمی ماند . در حالی که در دستگاه های پرس تخت اینگونه نبود…

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چرا با وجود دستگاه هایی مانند پرس وکیوم ممبران ، خط تولید دستگاه های پرس تخت متوقف نشده است و هنوز مشتریان خاص خود را دارد ؟!

مقالات پرس وکیوممقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *