پرس غلطکی

پرس غلطکی


تفاوت پرس غلطکی و پرس وکیوم

دستگاه پرس وکیوم چوب مناسب برای روکش کردن روکش PVC و روکش های گلاس و روکش های طبیعی نظیر روکش راش ، روکش ملچ ، روکش پارچه و … می باشد اما در عوض دستگاه پرس غلطکی که در بازار با نام های خط تولید پرس غلطکی ، پرس رولینگ و پرس ملامینه نیز می شناسند ، همان طور که از نام آن بر می آید بیشتر مناسب برای روکش های ملامینه و MDF های تزیین شده با روکش ملامینه کاربرد دارد . در این مقاله قصد داریم با معرفی دستگاه های پرس وکیوم چوب و خط تولید پرس غلطکی ، پرس رولینگ یا پرس ملامینه تفاوت و شباهت ها و همچنین نقاط قوت و نقاط ضعف این دو دستگاه به همراه زمینه ی کاری آن ها را برشمرده و مورد بررسی قرار دهیم .

دستگاه پرس وکیوم چوب

دستگاهی است که به صورت تک سینی ، دو سینی ، آسانسوری ، ریلی ، واگنی ، سه سینی و … طراحی و تولید شده و عمده ی کاربرد این دستگاه در صنعت چوب عبارت است از

تراشه صنعت آغاج | تولید کننده ی پرس وکیوم و cnc چوب
پرس وکیوم تک سینی آسانسوری

– روکش کردن درهاي کابينت پس از تراش در توسط دستگاه سي ان سي
– روکش کردن انواع قطعات ساخته شده از MDF پس از برش با دستگاه سي ان سي (مانند قطعات تشکيل دهنده يک ميز کامپيوتر، يک ست تخت خواب، يک کمد ساخته شده از ام دي اف يا غيره)
– روکش کردن درهایي از جنس ام دي اف، پس از ساخت در از ام دي اف خام
– روکش کردن قطعات خام MDF
– روکش کردن هر نوع محصول ساخته شده از MDF

-روکش کردن درب های ضد سرقت و فلزی

– فرم دهی و خم ام دی اف ، HDF  و  سه لایی

– و …

لازم به ذکر است که مکانیزم کاری دستگاه پرس وکیوم با پرس تخت تفاوت فاحشی دارد که این به خودی خود باعث اختلاف کارایی این دو دستگاه می شود . پیشنهاد می شود برای برشماری  تفاوت بین دستگاه های پرس وکیوم و پرس تخت به لینک مراجعه فرمایید .

خط تولید پرس غلطکی ، پرس تخت یا پرس رولینگ

پرس غلطکی ( پرس ملامینه یا پرس رولینگ)خط تولیدی است تمام اتومات در جهت روکش کردن انواع چوب و مصنوعات چوبی به صورت سری ، که در انواع نیمه اتومات نیز قابل تولید می باشد .

تراشه صنعت آغاج | تولید کننده ی پرس وکیوم و cnc چوب
پرس وکیوم غلطکی

در نمونه ی نیمه اتومات دستگاه پرس غلطکی یا به عبارتی دستگاه رولینگ برای رسیده به محصول خروجی می بایست در قسمت هایی از محصول از نیروی انسانی بهره برد . لازم به ذکر است که در مقالات مستندات خط تولید پرس غلطکی،پرس رولینگ و پرس ملامینه     و  پرس غلطکی و دستگاه روکش ملامینه    به طور کاملا مفصلی به توضیح و تفسیر دستگاه پرس غلطکی پرداخته ایم .

تفاوت خروجی کار در دستگاه پرس وکیوم آسانسوری و پرس غلطکی

چسبندگی روکش ملامینه به MDF خام بسیار بیشتر  است .اما بنابر دلایل متعدد MDF های روکش ملامینه فقط به صورت ورق های مسطح در بازار وجود دارند.و در صورتی که بخواهیم طرحی را با CNC روی MDF  روکش شده با روکش ملامینه اجرا کنیم MDF خام زیرین مشخص می شود که علاوه بر بحث زیبایی از مقاومت ورق نیز کاسته می شود.

در مورد MDF های روکش PVC می توان ابتدا هر طرح دلخواهی را با دستگاه CNC و یا حتی چسباندن قطعات برجسته خام به رو ورق خام و ایجاد طرح های برجسته تولید کرد و پس از آن ورق با طرح نهایی شده را روکش PVC کرد.د)استفاده از MDF روکش چوب در تولید درب ضد سرقت آلیک درب و همچنین درب های ضد سرقت آلیک درب بسیار زیاد استفاده می شوند.بیشترین استفاده از درب های روکش چوب برای درب های ام دی اف(MDF) روکش ملچ می باشد.که ورق های مسطح آن با ابعاد 244*122 در بازار عرضه می شود.

قابل ذکر است در مورد MDF روکش چوب در این است که در گذشته و به طور محدود اکنون روکش های چوب با ضخامت های کم بر روی نئوپان و یا MDF پرس می شود و در ساخت مبلمان و درب ازآن استفاده می کردند.. اما در حال حاضر ورق های MDF روکش چوب که عمدتا روکش ملچ نیز می باشند درکارخانه تولید میشود. قیمت ورق های MDF روکش چوب از این دست پایین تر از سایر MDF های روکش چوب می باشد.و بیشتر برای تولید درب های داخلی از آن استفاده می شود.لازم به ذکر است که در تولید درب های ضد سرقت ترک و ایرانی از MDF های با روکش طبیعی جوب استفاده می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =