چگونه قطعات ام دی اف را منحنی کنیم

شاید تا به اکنون بارها و بارها در بازار محصولات چوبی محصولاتی را مشاهده کرده اید که قسمت هایی از این محصولات از بخش هایی خم شده و یا منحنی تولید شده اند و شاید هرگز به این موضوع فکر نکرده باشید که منحنی کردن قطعات MDF  ، نیوپان ، چوب و …. با استفاده از چه روش ها ، چه ابزارلات و چه دستگاه هایی در کارگاه های نجاری انجام می شوند .

 

دستگاه وکیوم فرمینگ چیست !؟

برای اینکه با دستگاه وکیوم فرمینگ آشنا شویم ، اجازه دهید ابتدا سری بزنیم به بحث آشنای دستگاه های پرس وکیوم :

دستگاه های پرس وکیوم ماشین هایی هستند که در بازار صنعت چوب با نام های فراوانی اعم از پرس وکیوم ، پرس ممبران ، پرس وکیوم ممبران ، پرس وکیوم واگنی ، پرس وکیوم آسانسوری ، ریلی ، صندوقی ، صدفی و ….  خوانده می شوند .

خم با پرس وکیوم فرمینگ اسانسوری

خم با پرس وکیوم فرمینگ اسانسوری

این دستگاه ها با ایجاد تخلیه ی ملکول های گاز موجود در هوا در یک محفظه ی بسته باعث می شوند تا فشار جو که بر حسب ارتفاع از سطح دریا محاسبه می شود بر روی قطعه کار شما بیفتد و علاوه بر این فشار ، با تعبیه یک سری المنت های تابشی حرارتی در این نوع دستگاه ها ، دمای محفظه را بالا می برد . با فراهم اوردن این شرایط روکش چوب به راحتی بر روی قعطه کار نشسته و پرس می شود .

حال برگردیم بر سر موضوع دستگاه های پرس فرمینگ :

فکر می کنید در چنین محفظه با شرایطی که ایجاد می شود ، آیا امکان فرم دادن به MDF و نیوپان وجود دارد یا نه ….

دستگاه پرس وکیوم فرمینگ چگونه کار می کند!؟

در یک سری دستگاه های پرس وکیوم بر روی یک میز کاری که بر طبق استانداد های موجود اصولا با ابعاد ۱۲۵*۲۶۰ و ۱۴۰*۲۸۰ تولید می شوند، ماده ی تیوپ مانندی تحت عنوان نام “سیلیکون ” بر روی فریم دستگاه پرس وکیوم کشیده می شود و از هر لحاظ آب بندی می گردد . جنس سیلیکون بسته به قطر آن ایجاب می کند تا این ماده فشار و دمای بالایی را تحمل کند .

پرس وکیوم تک سینی آسانسوری

دستگاه پرس وکیوم با امکان سیلیکون را دستگاه پرس فرمینگ می گویند .

در فیلم آموزشی زیر می توانید نحوه ی کار با دستگاه پرس فرمینگ و یا به عبارتی طریقه  ی خم MDF  و یا فرم دادن به امی دی اف را ببینید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هفده =

مشاوره رایگان
1
لطفا اجازه بدهید کمکتان کنیم
پشتیبانی آنلاین تراشه صنعت آغاج
ضمن سلام و احترام
از اینکه در وبسایت شرکت تراشه صنعت آغاج میزبان شما هستیم خرسندیم .
چگونه می توانیم کمکتان کنیــــم!؟