کنترلر DSP چیست

کنترلر دی اس پی ( کنترلر DSP ) در دستگاه سی ان سی رسالت مرکز فرمان را عهده دار می باشد . این کنترلر ها در چند زیر گروه طبقه بندی می شوند. کنترلر DSP  در کشورمان ایران جزو رایج ترین ها می باشد که هم به صورت اصل و هم به صورت تقلبی در بازار موجود هستند .

در این مقاله قصد بر این داریم تا به بررسی کنترلر DSp بپردازیم . باشد تا بتوانیم در این مسیر این کنترلر را انگونه که هست به شما معرفی کرده و مزایا و معایت این نوع کنترلر در دستگاه های سی ان سی   CNC   را معرفی کنیم .

کنترلر های DSP  که در ایران رایج هستند به دو نوع کنترلر های DSP    دی اس پی   4 محور و کنترلر های DSP  دی ای پی 3 محور در دسترس می باشند . در ادامه به توصیف هرکدام از کنترلر DSP های 3 محور و4 محور می پردازیم .

انواع کنترلر DSP سه محور

کنترلر های DSP  توسط کارخانه ی ریچ تولید می شوند .کارخانه ریچ به دو بخش مجزا تقسیم میشود و هر بخش در حال تولید کنترلر DSP های سه و چهار محور می باشد.اما متاسفانه در بازار ایران تفاوت های این دو بخش از کنترلر DSP ها برای مصرف گنندگان هنوز روشن و مشخص نیست.

کارخانه کنترلر DSP های RICHNC

کنترلر DSP های ۳ محور این کارخانه در دو مدل کنترلر DSP های C۰۵۰۱ و کنترلر DSP های ۱۰۰۳ تولید می شوند و با لوگوی RICHAUTO در بازارهای خارج از کشور چین عرضه می گردند.کنترلر DSP های ۴ محور این کارخانه در دو مدل کنترلر DSP های C۰۷۰۱ و کنترلر DSP های ۱۰۰۴ تولید و با لوگوی فوق عرضه می گردند.

کارخانه کنترلر DSP های RICHAUTO

کنترلر DSP های با کیفیت بسیار بالای این کارخانه جهت مصرف در صنایع کشور چین و همچنین صادرات به معدود کشورهایی از جمله ایالات متحده آمریکا، ایتالیا و فرانسه تولید می شود و صادرات این کنترلر DSP ها به کشورهای دیگر از طرف دولت چین ممنوع اعلام شده است،کنترلر DSP های مدل A-۱۱S سه محور و کنترلر DSP های A-۱۸S چهار محور پر مصرف ترین محصول این کارخانه می باشند.

تفاوت کنترلر DSP های RICHNC و RICHAUTO

کنترلر DSP های کارخانه RICHNC برای دستگاه های مجهز به استپر موتور طراحی شده است، اما این کنترلر DSP ها دستگاه های مجهز به سروو موتور را نیز با افت سرعت بسیار بالا راه اندازی می کنندکنترلر DSP های کارخانه RICHAUTO مناسب برای دستگاه های سروو طراحی و تولید شده است، بدیهی است که راه اندازی دستگاه های استپر موتور به راحتی برای این کنترلر DSP ها امکان پذیر می باشد.اما دولت چین ممنوعیت صادراتی برای این کنترلر DSP ها در نظر گرفته است با این وجود شرکت نورافرین به واسطه ارتباطات بسیار قوی، امکان واردات این کنترلر DSP ها را نیز دارا می باشد.به صورت اجمالی به تفاوت های سخت افزاری کنترلر DSP های این دو کمپانی می پردازیم:

اچزای کنترلر دی اس پی

RAM  یا حافظه ی کنترلر DSP

کنترلر DSP های تولیدی کارخانه RICHNC از حافظه کلاس ۲ با ظرفیت ۱۲۸ مگابایت است که این کنترلر DSP ها از سرعت پردازش ۶۳۳ کیلوهرتز بهره می برند.کنترلر DSP های تولیدی کارخانه RICHAUTO از حافظه کلاس ۳ با ظرفیت ۵۱۲ مگابایت است که این کنترلر DSP ها سرعت پردازش ۱۳۳۳ کیلوهرتز بهره می برند.

CPU یا پردازنده ی مرکزی کنترلر DSP

کنترلر DSP های کارخانه RICH NC از پردازنده دو هسته ای با سرعت پردازش ۱.۸ گیگا هرتز استفاده میکند و سایز کش این کنترلر DSP ها ۱ مگا بایت است.کنترلر DSP های کارخانه RICH AUTO از پردازنده هشت هسته ای با سرعت پردازش ۳.۶ گیگا هرتز استفاده میکند و سایز کش این کنترلر DSP ها ۴ مگا بایت است که از نظر راندمان کاری تا ۱۶ برابر سریعتر از کنترلر DSP های RICH NC می باشد.

CHIPSET  یا تراشه های کنترلر DSP

تراشه های استفاده شده در کنترلر DSP های RICHNC از نوع اقتصادی و تولید انبوه می باشد اما در مورد کنترلر DSP های RICHAUTOتراشه ها به صورت اختصاصی برای این کنترلر DSP ها تولید می شوند و نتیجتا کیفیت ساخت کنترلر DSP های RICHAUTO بسیار بالاتر می باشد.شایان ذکر است به غیر از کنترلر DSP های تقلبی موجود در بازار که بدون لوگو و گاها با لوگوی تقلبی میباشند، کنترلر DSP های هر دو کارخانه RICHNC و RICHAUTO با برند واحد RICHAUTO ارائه میگردند وتشخیص ان از روی مدل کنترلر DSP ها که قبلا به ان اشاره شد امکان پذیر است.تفاوت قیمت کنترلر DSP ها در مبدا تولید ۴۰٪ میباشد اما شرکت نورآفرین درحال حاضر با در نظر گرفتن تنها هزینه های حمل و گمرکی مدل های کنترلر DSP های A-۱۱S و کنترلر DSP های A-۱۸S را با قیمت بسیار نزدیک به کنترلر DSP های C۰۷۰ و کنترلر DSP های C۰۵۰–۱۰۰۳ و ۱۰۰۴ جهت افزایش سطح کیفی بازار داخلی ارائه می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 1 =