سی ان سی لیزر برش چوبو ام دی اف تراشه صنعت آغاج

سی ان سی لیزر


مزایا و معایت سی ان سی لیزر و دستگاه فرز CNC بسته به نوع نیاز کاربر متفاوت می باشند.دستگاه سی ان سی لیزر و دستگاه  فرز سی ان سی دو نوع از دستگاه هایی هستند که هر دوی آن ها برای حک و برش مورد استفاده کاربران و صنعتگران در صنعت چوب کاربرد دارند.

هر دو ی این دستگاه ها قابلیت ها ، مزایا و معایت خاص خود را در کار حکاکی بر روی انواع چوب و ام دی اف دارند که در ادامه بدان ها می پردازیم

 

مزایا و معایت سی ان سی لیزر و دستگاه فرز CNC

توانایی حکاکی

حکاکی  دو بعدی یا سه بعدی:

حک توسط فرز سی ان سی در سه بعد x، y وz انجام می شود و حک در دستگاه سی ان سی لیزر در دو بعد xوy. که نتیجه آن حک در سطح کار می باشد.

سرعت و دقت در زمان حکاکی :

سی ان سی لیزر سرعت حک بیشتری نسبت به فرز سی ان سی دارد. اما دقت حک در فرز سی ان سی بالاتر از سی ان سی لیزر است. همانطور که می بینید این دو ماشین از نظر عملکرد متفاوتند و در واقع مقایسه و در مقابل هم قرار دادن فاکتورهای سرعت و دقت در این دو دستگاه کارایی آنچنانی ندارد.

توانایی برش:

هر دو دستگاه فرز سی ان سی و سی ان سی لیزر توانایی برش را دارا می باشند و تفاوت آنها در دقت و سرعت برش می باشد.

سرعت برش:

سرعت برش سی ان سی لیزر بسیار بالاتر از فرز سی ان سی می باشد.
سی ان سی لیزر توان برش ۳۰ متر در دقیقه را دارد اما فرز سی ان سی در حدود ۶ متر در دقیقه را برش می زند و از این حیث سی ان سی لیزر با اختلاف زیادی بالاتر از فرز سی ان سی قرار می گیرد.

  دقت برش:

دقت برش در دستگاه سی ان سی لیزر بسیار بالاتر از فرز سی ان سی می باشد، سی ان سی لیزر به شما امکان برش با دقت یک صدم میلیمتر (۰/۰۱mm) و فرز سی ان سی امکان برش با دقت یک تا پنج دهم میلیمتر( ۰/۱mmتا۰/۵mm ) را می دهد، شما می بایست متناسب با نوع نیازتان در امر برش یکی از دو دستگاه فوق را انتخاب کنید.

تفاوت در نوع مواد قابل حک و برش

غیر فلزات

هر دو دستگاه فرز سی ان سی و سی ان سی لیزر توانایی حک و برش مواد غیر فلزی را دارند و شما با توجه به نیازتان با در نظر گرفتن فاکتورهای سرعت و دقت یکی از دو دستگاه سی ان سی لیزر و فرز سی ان سی را انتخاب می کنید.

فلزات نرم رنگ شده (دارای پوشش)

سی ان سی لیزر و فرز سی ان سی هر دو توانایی حک بر روی این فلزات را دارند که از جمله این فلزات می توان آلومینیوم، برنج، آهن و… را نام برد. اما در مورد برش این مواد، سی ان سی لیزر فاقد توانایی می باشد و در عوض فرز سی ان سی به خوبی پاسخگوی این نیاز شما می باشد.

فلزات نرم بدون پوشش و رنگ:

فرز سی ان سی توانایی حک و برش بر روی فلزات نرم بدون پوشش و رنگ را دارد، اما سی ان سی لیزر توان حک یا برش بر روی این مواد را ندارد.
تفاوت در شیوه عملکرد سی ان سی لیزر و فرز سی ان سی بر روی قطعه کار
فرز سی ان سی و سی ان سی لیزر از نظر نحوه ارتباط ابزار برش و حک با قطعه ی کار تفاوت دارند.
  حک و برش مکانیکی یا حک و برش بدون تماس:
فرز سی ان سی برش و حک را به صورت فیزیکی و مکانیکی انجام می دهد و بدان معنا که ابزار برش باید سطح کار را لمس کند و به واسطه گردش ابزار عمل حک و برش صورت پذیرد. اما سی ان سی لیزر نیازی به لمس سطح کار جهت حک یا برش ندارد و بر مبنای قدرت خروجی پرتو لیزر فاصله کانونی تا سطح کار تعریف می شود.
نصب و محکم سازی قطعه کار یا قرار دادن آن در میز کار بدون نصب:
همانطور که گفته شد فرز سی ان سی جهت حک و برش ابزار برش را با سطح کار درگیر می کند و متعاقب آن گردش ابزار باعث ایجاد تنش در قطعه کار می شود که باعث به حرکت در آمدن آن می شود، بنابراین در فرز سی ان سی ثابت کردن قطعه کار بر روی میز با پمپ مکش با فیکسچر و بست ضروری است. اما در مورد سی ان سی لیزر به دلیل عدم تماس عامل حک یا برش با قطعه کار، نیازی به این امر نیست.
تفاوت در عمر دستگاه سی ان سی لیزر و فرز سی ان سی
تیوب لیرز در سی ان سی لیزر یکی از اصلیترین قطعات می باشد. تیوب لیزر نیروی لازم جهت حک و برش را با ایجاد برق لیزر تامین می کند و پس از مدت مشخصی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد و قیمت نسبتا بالایی دارد، اما فرز سی ان سی به مانند سی ان سی لیزر نیازمند صرف هزینه زیاد برای تعویض عامل حک یا برش ندارد و تیغ ها و مته ها متناسب با نوع موادی که حک و برش بر رویش انجام می پذیرد دچار فرسایش می شوند و با هزینه اندکی قابل تعویض هستند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *