فیدر پیش برنده

فیدر پیش برنده


فیدر و جلوبرنده ( پیش برنده قطعه کار)قطعه کار جزو ابزار های خط اتوماسیون در صنعت نجاری می باشد . فیدر و جلوبرنده ( پیش برنده قطعه کار) در این صنعت به عنوان ابزاری جهت حفظ ایمنی و سهولت کار اپراتوری ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد .

روز هایی که تمامی کارهای نجاری با دست انجام میشد مدت زیادی است که سر امده ، این روز ها دستگاه های زیادی ماننده اره فلکی ، گندگی ، اره میزهی ، فرز رو میزه و دستگاه های فراوان دیگری در هر کارگاه و کارخانه ی نجاری مورد استفاده قرار میگیرند .

در عملیات استفاده از این ماشین الات سالانه خطرات و مخاطرات زیادی به همراه نفرات و اپراتورهایی است که از این ماشین الات استفاده میکنند ، خسارت هایی چون بریده شدن انگشت و حوادث جانی و مالی که چه بسا هزینه هایی فراتر و بیشتر از تهیه دستگاه های فیدر و یا جلوبرنده قطعه کار به کارفرما تحمیل میکند

جلوبرنده ، پیش برنده یا فیدر نجاری چیست

جلو برنده یا کار پیش بر نجاری را می توان بارده یا بار گذار و یا فیدر نامید. فیدر یا جلوبرنده نجاری به‌صورت جداگانه و در قالب دستگاهی الحاقی به ماشین های نجاری مانند اره میز، اره دورکن، ماشین فرز، اره فلکه، ماشین کف رند و … افزوده می شود.

کاربرد جلوبرنده ، پیش برنده یا فیدر نجاری چیست

ساختار دستگاه‌ فیدر و پیش برنده به‌گونه‌ای است که با تنظیم آن با توجه به شرایط دیگر نیازی به نزدیک کردن دستتان به تیغه برای حرکت دادن چوب و یا تخته ندارید. و همچنین نیازی نیست توان و قدرت زیاد برای حرکت دادن قطعه کار به سمت تیغه به کار ببرید. برای مثال شما یک الوار 5متری را فقط کافی است به دهانه‌ی فیدر نزدیک کنید و مابقی عملیات را به دستگاه‌ فیدر و پیش برنده بسپارید.

فیدرهای موجود در بازار ایران در بازه ی قیمتی بین 12-50 میلیون تومان قرار میگیرند. به جرات می توان گفت تا قبل از تحریم ها بخش زیادی از این دستگاه‌ها وارد کشور می‌شدند ، با توجه به شرایط موجود کشور گروه فنی و مهندسی تراشه صنعت اغاج با توجه به نیاز بازار برای استفاده از این نوع ماشین الات از سال 93 این محصول را به سبد تولیدات خود افزوده است . و هم اکنون با قدرت در راستای گسترش و معرفی این محصول در ایران و خاورمیانه فعال می باشد .

انواع فیدر و پیش برند


فیدر و پیش برنده به دو صورت دستی و اتوماتیکتولید و روانه ی بازار میشود . در نمونه های دستی فاصله فیدر از قطعه و تیغه را با دست و توسط نیروی اپراتور می بایست تنظیم و مشخص شود و سپس قطعات را در مسیر غلتک فیدر و تیغه قرار گیرد این جلوبرنده‌ها ( فیدر ها ) معمولاً به دو صورت عمودی و افقی امکان تغییر جهت دارند.

دستگاه های فیدر و پیش برنده بر روی همه دستگاه‌های استاندارد نجاری قابل استفاده می باشد . دستگاه‌های مانند اره فلکه، رنده میزی، فرز میزی. فقط با ایجاد چند سوراخ بر روی صفحه دستگاه پایه‌های فیدر را می‌توانید به آن پیچ کنید و تنظیمات مربوط به جایگاه غلتک‌ها را انجام دهید و این دستگاه ها را بر روی سایر ماشین الات و دستگاه های خود نصب کنید ، لازم به ذکر است طریقه ی نصب و راه اندازی این محصولات به از صفر تا صد پس از تحویل محصول اموزش داده میشود .

فیدر های اتوماتیک را می‌توان بر روی اره فلکه نصب کرد. پس از نصب این محصول بر روی اره فلکی به‌محض اینکه الوار به تیغه نزدیک شد، غلتک باز می‌شود و الوار را به سمت گونیا فشار می‌دهد. با فشار ایجاد شده، الوار به‌خوبی به گونیا متصل می‌شود و غلتک‌ها با چرخش، الوار را به جلو حرکت می‌دهند. اپراتور در این شرایط فقط کافی است چایی خود را صرف کرده سپس الوار را به دهانه دستگاه نزدیک کند و از طرف دیگر الوار برش شده را تحویل بگیرد.

در گذشته غلتک فیدر به‌صورت استوانه مارپیچ طراحی می‌شد. و این استوانه‌های مارپیچ در اثر فشار، خطوطی را بر روی چوب ایجاد می‌کرد اما در مدل‌های جدید، به دور غلتک ورق سنباده پیچیده می شود تا غلتک چسبندگی لازم برای حرکت دادن الوار را داشته باشد. همچنین دیگر هیچ خطی بر روی چوب ایجاد نمی‌شود. و کیفیت کار خروجی لطمه ای نمی بیند
توان فیدرها بر اساس اسب بخار سنجیده می‌شود و سرعت آن‌ها هم با توجه به توان و ظرفیت دستگاه متغیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *