سی ان سی چوب ابعاد کوچک 60*90

سی ان سی روتاری چوب


به طو کلی کاربر با خرید دستگاه cnc چوب،cnc سنگ و CNC شیشه  متحمل دو نوع هزینه می شود . هزینه ی اول برای خرید دستگاه سی ان سی  صرف می شود که در نوع خود یک سرمایه گذاری دراز مدت به حساب می آید.

و هزینه ی دوم مربوط به هزینه های تعمیرات و نگهداری دستگاه cnc  می باشد که کماکان اهمیتی به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری فرد برای خرید دستگاه سی ان سی بهتر و با امکانات بیشتر در زمان خرید توسط فرد را دارد.

که در ادامه به بررسی اهمیت و تاثیری که اپراتور یک دستگاه cnc چوب،cnc سنگ و CNC شیشه در کمیت ، کیفیت کار خروجی ماشین سی ان سی و سلامت خود دستگاه دارد می پردازیم

اهمیت اپراتوری دستگاه cnc چوب،cnc سنگ و CNC شیشه

یکی از مهمترین پارامترهای کارکرد ماشینها ، اپراتورهای آنها می باشند . بعضا دو دستگاه cnc چوب مشابه با دو اپراتور را شاهد هستیم که اپراتور با درک و تجربه بالاتر ، خروجی ها را با کیفیت بالاتر و زمان انجام کار کمتری تولید می کند ؛ اما اپراتور دوم علاوه بر کیفیت پایین و سرعت نامتعارف ، بعضا با تحت فشار قرار دادن دستگاه در موارد غیر ضروری ، به دستگاه آسیب وارد می نماید . پس اپراتور توانمند یکی از ستونهای ماشینکاری با CNC می باشند.

اپراتوری سی ان سی چوب آموزش
پراتوری سی ان سی چوب آموزش

فرد تولید کننده اگر  می خواهد دستگاهی تولید کند، در مرحله ی ابتدایی می بایست خود بتواند به دستگاهی که تولید کرده کارکند و در امر اپراتوری دستگاه تولید شده ی خود خبره باشد و در نهایت این علم و اطلاعات را بدون کم و کاستی به کاربر ثانوی دستگاه سی ان سی تولید شده که خریدار می باشد انتقال دهد.

اپراتورمی بایست  باید به انواع نرم افزارها تسلط کامل داشته باشند. بعضی از دستگاهها بصورت دو بعدی حرکت می کنند . نمونه این دستگاهها را می توان هات وایر HotWire در برش پلاستوفوم ، برش MDF و لترون در صنایع چوب و یا نقش و نگار و نوشته بر روی پلکسی و … بر شمرد . این طرح ها را می توان توسط نرم افزارهایی مانند اتوکد و کرل دراو ، که نرم افزارهای عمومی تری می باشند طراحی نمود و سپس توسط نرم افزارهایی مانند آرت کم ، پاورمیل و … آنها را تبدیل به Gcode نمود . بعضی از دستگاهها مانند برش شیشه نیازی به تبدیل برنامه های CAD و Corel به Gcode نمی باشد و دستگاهها مستقیما ورودی DXF و DWG را می خوانند .

کاربران محترم توجه داشته باشید که هر دانشجوی رشته ی کامپیوتر با تسلط کامل بر محیط ویندوز نمی تواند اپراتور دستگاه سی ان سی شما باشد. و به نحو احسن برای شما خروجی تولید کند . اپراتوری سی ان سی نیازمند دو نوع دوره می باشد . دوره ی اول به بحث تسلط کامل بر نرم افزار های  طراحی می باشد . که اپراتور شما از قبل می بایست با شرکت در دوره های مختلف کلاس ها ، سی دی های آموزشی آموزش  این نرم افزار ها و تمرین و تحقیق و تکرار این مهم را اموزش دیده و تسلط کامل به این سری از نرم افزار ها داشته باشد .

دوره ی ثانوی تسلط بر نیاز های دستگاه سی ان سی سنگ ، سی ان سی چوب یا سی ان سی شیشه و یا هر نوع ماشین سی ان سی دیگر می باشد . اپراتور ماشین سی ان سی می بایست با شناخت کامل دستگاه cnc چوب شیشه یا سنگ به اصول تعمیرات و نگهداری دستگاه تسلط داشته باشد . این اصول به صورت معمول دانشی است که شرکت تولسد کننده دستگاه سی ان سی بعد از واگذاری محصول می بایست به خریدار انتقال دهد که به صورت کاتالوگ ها ، مستندات و یا حضوری انتقال دانش می شود.

برای مثال یک اپراتور  در ابتدا باید دستگاه cnc چوب را HOME نماید تا CNC مکان ابزار را شناسایی کند .سپس باید رفرنس گیری کند یعنی فاصله بین نوک ابزار تا صفر و صفر قطعه کار را به دستگاه معرفی نماید و با این کار دستگاه بداند که قطعه کار در کجای میز بسته شده است لازم است ابتدا سیمولیشن کار اجرا شود و سپس اقدام به زدن کار اصلی نمائیم .

نکات ایمنی مربوط به دستگاه باید کاملا رعایت شود بعد از همه این موارد استارت کار زده شود در مرحله اول و کار اول باید کاملا دقت شود تا اشکالی پیش نیاید و به صرف CNC کار حرفه ای بودن اتکا نشود . بارها دیده ایم که ابزار با تمام سرعت به داخل قطعه کار و یا میز دستگاه رفته و صدماتی به قطعه کار و دستگاه وارد نموده است .همواره توجه داشته باشید که  اپراتوری دستگاه بسیار پیچیده است و خروجی خوب به اپراتور خوب بستگی دارد .

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =