loading

 پرس وکیوم چیست

دستگاه های پرس وکیوم یا پرس MDF یا پرس PVC یا دستگاه روکش چوب ،نوع پیشرفته ی دستگاه های پرس چوب قدیمی می باشند که کاربرد و کارایی های متنوعی را دارا هستند. هدف حاکم بر تولید این نوع دستگاه ها، روکش کردن قطعات خام ام دی اف ، چوب و مصنوعات چوبی با روکش های PVC ، های گلاس و… است . تولید کنندگان این دستگاه ها با درنظر گرفتن تمهیداتی می توانند امکان روکش کردن مصنوعات چوبی با پارچه و روکش های چرم را نیز به دستگاه اضافه کنند.

کاربرد دستگاه روکش چوب (پرس وکیوم)

* – روکش کردن درهای کابینت پس از تراش در توسط دستگاه سی ان سی
* – روکش کردن انواع قطعات ساخته شده از MDF پس از برش با دستگاه سی ان سی (مانند قطعات تشکیل دهنده یک میز کامپیوتر، یک ست تخت خواب، یک کمد ساخته شده از ام دی اف یا غیره)
* – روکش کردن درهایی از جنس ام دی اف، پس از ساخت در از ام دی اف خام
* – روکش کردن قطعات خام MDF
* – روکش کردن هر نوع محصول ساخته شده از MDF
* – روکش کردن قطعات چوب و مصنوعات چوبی با پارچه و چرم( در مدل های پیشرفته )
* – انجام عملیات خم چوب و مصنوعات چوبی( در مدل های پیشرفته )

انواع دستگاه های پرس وکیوم (دستگاه روکش چوب)

دستگاه های پرس وکیوم در بازار بسته به نوع ، اندازه و قابلیت ها به چندین دسته تقسیم می شوند که در ذیل بدان ها می پردازیم

پرس وکیوم صندوقی

دستگاه پرس وکیوم صندوقی با نام های پرس وکیوم صدفی و پرس وکیوم واگنی نیز خوانده می شود. هد دستگاه پرس وکیوم صندوقی به صورت درب صندوق باز می شود و دلیل نام گذاری این دستگاه نیز همین می باشد.دستگاه پرس وکیوم صندوقی به صورت یک میز و بر روی یک شاسی طراحی و ساخته می شود و از لحاظ هزینه تمام شده برای تولید کننده و هزینه فروش برای خریدار در پایین ترین صطح قرار دارد .

پرس وکیوم آسانسوری

پرس وکیوم آسانسوری یا دستگاه روکش چوب آسانسوری نیز به مانند پرس وکیوم صندوقی بر روی یک شاسی طراحی و تولید می شود. وجه تمایز پرس وکیوم آسانسوری با پرس وکیومصندوقی در نوع باز و بسته شدن کلمپ هاو هد دستگاه می باشد.

پرس وکیوم تک سینی یا تک میز

دستگاه پرس وکیوم نیز از لحاظ سرعت کار به مانند پرس وکیوم صندوقی و آسانسوری عمل می کند . اما وجه تمایزی که این نوع دستگاه با سایرین دارد در این است که دستگاه پرس وکیوم تک میزه بر روی دو شاسی تولید می شود و همچنین هد متحرکی که بر روی دستگاه پرس وکیوم دو میزه قرار دارد بر خلاف نمونه های صندوقی و آسانسوری به صورت ریلی حرکت می کند . از این رو به این نوع دستگاه ها پرس وکیوم ریلی نیز گفته می شود .
در دستگاه های پرس وکیوم تک میزه، تنها یک میز یا به اصطلاح تک سینی ، تنها یک میز امکان وکیوم کاری را دارا است و از میز دوم که بر روی شاسی دوم قرار می گیرد به عنوان میز انتظار استفاده می شود.

پرس وکیوم دوسینی یا دو میزه

دستگاه پرس وکیوم دو میزه از لحاظ ساختار ، اندازه و مکانیزم کاری به مانند پرس وکیوم تک میز یا به اصطلاح پرس وکیوم تک سینی می باشد و وجه تمایز این نوع دستگاه نسبت به نمونه تک میز در عدم وجود مکان انتظار برای هد متحرک دستگاه می باشد .

پرس وکیوم دوسینی ریلی واگنی

به عبارتی هر دو میز امکان عمل وکیوم کاری چوب و مصنوعات چوبی را دارا می باشند. این دستگاه وقت تلف شده را تقریبا به صفر می رساند.

پرس های وکیوم چندسینی یا چند میزه

دستگاه های دیگری نیز در بازار با تعداد میز های بیشتر تولید می شوند . و هر چه این میزها بیشتر باشد سرعت و کارایی میز بهینه تر می شود . از سوی دیگر به طول و عرض دستگاه افزوده می شود که خود می تواند مشکل آفرین باشد .

 

مقالات پرس وکیوممقاله

4 دیدگاه ها

 • سلام
  ممنون از راهنماییتون
  بنده نیاز به دستگاه پرس وکیوم دارم جهت چسباندن پارچه و چرم بر روی چوب و ام دی اف. این دستگاه موجود هست؟ وجه تمایز آن با سایر نوع این دستگاه ها در چیست؟

  • درود بر شما
   بله این دستگاه موجود هستش و وجه تمایز این دستگاه با نمونه های عادی میز تقویت شده و جنس تیوپ مانندی تحت نام سیلیکون که بر روی دستگاه نصب می شود. هستش
   سیلیکون مقاومت بسیار بالایی در فشار و دما از خودش نشان می دهد و به عنوان یک رابط میانی بین پارچه و چرم شما و سیستم حرارتی دستگاهتان عمل می کندد /.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *