راهنمای جامع خرید دستگاه CNC چوب

 • سی ان سی چوب ابعاد کوچک 60*90
 • سی ان سی چوب
 • سی ان سی سنگ
 • سی ان سی چوب ابعاد کوچک 60*90
 • پرس غلطکی

راهنمای جامع خرید دستگاه CNC چوب

دستگاه های سی ان سی ( CNC machine) سری پیشرفته ای از دستگاه های دستی قدیمی می باشند که قابلیت برنامه پذیری توسط کامپیوتر را دارا می باشند . امروزه دستگاه های سی ان سی ( cnc machines) در صنایع مختلفی ، کاربرد های متفاوت دارد که البته از اشاره بدان ها از حوصله ی این بحث خارج است .در این مقاله قصد بر این داریم به صورت کاملا کاربردی توصیفی از دستگاه های سی ان سی و کیفیت دستگاه های سی ان سی در بازار و قیمت دستگاه های CNC  داشته باشیم و راهنمایی باشیم در جهت خریدی بهتر ….

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب )

فاکتور های کلی خرید دستگاه CNC چوب

در خرید یک دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب ) فاکتور هایی هستند که برای خریدار ارزش بالایی دارند که در زیر بدان ها اشاره می کنیم

۱- قیمت دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب ) : قیمت تمام شده ی دستگاه cnc چوب در موارد زیادی مهمترین فاکتور قابل توجه برای بسیاری از خریداران دستگاه های سی ان سی چوب می باشد . و متاسفانه این فاکتور در مواردی می تواند تا جایی مهم واقع شود که فاکتور های دیگر را قربانی خود کند

۲- کیفیت و دقت کاری دستگاه سی ان سی چوب (دستگاه CNC چوب ): کیفیت دستگاه های سی ان سی چوب فاکتوری است که از دید فنی و منطق به مراتب مهم تر از فاکتور قیمت می باشد. چرا که هیچ کس برای تنوع و تفریح ، ملیون ها تومان از سرمایه ی خود را که سالیان متمادی برای بدست آوردن آن وقت صرف کرده صرف خرید یک دستگاه سی ان سی ( که البته اگر قابل استفاده نباشد صرفا آهن پاره ای بیش نیست ) نمی کند . هرکسی برای بدست آوردن سودی بیشتر و موقعیتی بهتر در کاری که مشغول آن است شروع به سرمایه گذاری می کند و مقداری از سرمایه و گاها تمام سرمایه ی خود را صرف خرید یک محصول می کند . حال تصور کنید محصولی به نیمی از قیمت (عرف) خریداری کرده اید و پس از کار در یک بازه ی زمانی کوتاه هزینه های تعمیرات و نگهداری آن از قیمت تمام شده ی آن بالاتر زده و به صورت رسمی تر هیچ سودی برای شما ندارد . و یا در مقابل آن می توانید همان سرمایه ای را که صرف خرید این دستگاه کرده اید ، در کار دیگری سرمایه گذاری کرده و یا در بدترین حالت به دستان پر مهر شعب بانک های موجود در سراسر کشور بسپارید و از ۱۸- ۲۲ درصد سود آن ها مراحل سیر و سلوک راطی بفرمایید .

البته از این پاراگراف اشتباه برداشت نشود ، منظور صرفا خرید یک دستگاه سی ان سی با قیمت بالاتر نیست و هیچ دلیل محکمه پسندی هم وجود ندارد که اثبات کند که هر محصول گران بدون شک از کیفیت خوبی برخوردار است …. اما موردی که وجود دارد اینکه کیفیت به ساده گی به دست نمی آید و به طور قطع هزینه بر است ( لذا منظور خرید بهترین با منصفانه ترین قیمت است …)

۳- سهولت استفاده : سهولت استفاده از دستگاه های سی ان سی چوب [cnc چوب] ، دقیقا به اندازه ی قیمت ، کیفیت و دقت کاری دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب]  اهمیت دارد . زیرا که تا وقتی شما و یا اپراتور شما نتواند از دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب] استفاده کند و سود آوری داشته باشد ، تفاوتی نمی کند محصولی که شما خرید کرده اید کیفیت و دقت کاری بالایی دارد و با قیمت گزافی خریداری شده است یا از سری دستگاه های دوست و همسایه ی محترم چینی مان می باشد ./

(اینجا می توان گریزی هم داشت به بحث خدمات پس از فروش و گارانتی و … اما اجازه دهید به این موارد در بخش تعهدات خریدار به مشتری اشاره کنیم …)

لذا ، دقت ، کیفیت ، سهولت استفاده و قیمت مهمترین فاکتور هایی هستند که می بایست در گام اول برای خرید دستگاه سی ان سی چوب مورد توجه قرار بگیرند .

دستگاه های ایرانی ، اروپایی ، ترک یا چینی ؟!

دستگاه های سی ان سی [cnc چوب] متنوعی با قیمت ها و کیفیت های متنوع بازار ایران را اشباع کرده اند . در این میان ، محصولات کشور های ترکیه و چین بیش از پیش خود نمایی می کنند .

دستگاه ه سی ان سی چوب اروپایی

دستگاه های اروپایی جزو آن دسته از دستگاه ها می باشند که به صورت وارداتی وارد ایران می شوند.

به طور کلی ، دستگاه های سی ان سی [cnc چوب]  ماشین هایی هستند که هزینه ی تولید بالایی دارند . با این حال این هزینه  ی بالای تولید اگر با هزینه های حمل و نقل طولانی ، هزینه ی گمرگ و سود وارد گنندگان ماشین آلات جمع شوند ، یک رقم فضایی را به وجود می آورندکه کمتر کسی از صنف نجارهای گرامی قادر به پرداخت این رقم می باشد. ماشین آلات سی ان سی اروپایی  کمترین سهم بازار ایران را به خود اختصاص داده اند و حتی به جرات می توان گفت که وارد نمی شوند . چرا که وارد کنندگان بجای اینکه(برای مثال)  ۲۰۰ ملیون از سرمایه ی خود را صرف وارد کردن یک دستگاه سی ان سی [cnc چوب] اروپایی کنند که صد البته به سختی بتوانند به فروش برسانند و به واسطه ی قیمت بالای دستگاه سود کمتری هم در فروش آن داشته باشند ، با این سرمایه ۱۰ عدد سی ان سی از کشور دوست و همسایه ی مان چین وارد کرده و با یک تیر ۳ نشان می زنند . اول اینکه سرمایه ی خود را نخابانیده اند ، دوم اینکه به راحت تر می تانند محصولات خود را به فروش برسانند و سوم چندین برابر یک دستگاه اروپایی سود دهی دارند .

دستگاه های سی ان سی چوب [cnc چوب] ترک و چین :

در چند سال اخیر تولید کنندگان کشور های دوست و همسایه مان ترکیه و چین ، گرد و خاک های زیادی در بازار های ایرانی کرده اند که بازار ماشین آلات سی ان سی نیز از این گرد و خاک ها بی نصیب نمانده است . این دو کشور در تولید و صادرات قطعات و لوازم سی ان سی از قبیل ، اسپیندل ، ریل ، رک ، پمپ های وکیوم ، کنترل های سی ان سی و … نیز گوی رقابت را ربوده اند .

در بیان کیفیت و عدم کیفیت این قطعات اظهار نظری نمی کنم . قضاوت را به شما می سپارم …

دستگاه های سی ان سی ایرانی [cnc چوب]

چند سال اخیر تولید کنندگان زیادی در بحث تولید دستگاه های سی ان سی شروع به فعالیت کرده اند  ، به طوری که بازار ایران از بحث تولید این دستگاه به خود کفایی تام رسیده است . نه می توان تمام دستگاه های تولید ایران رابی کیفیت قلمداد کرد و نه می توان همه آن ها را جزو دستگاه هایی دانست که  حداقل استانداد های موجود در آن ها لحاظ شده اند .

به واسطه ی همین در بحث انتخاب بهترین دستگاه سی ان سی از میان تولیدات ایران می بایست فاکتور های دیگری را در نظر گرفت ، فاکتور هایی که در ادامه بدان ها اشاره خواهیم کرد /.

چه دستگاه سی ان سی نیاز دارم !؟

به طور کلی قبل از خرید هر محصولی می بایست نیاز های خود را طبقه بندی کنید، اینکه چه محصولی و برای چه کاری نیاز دارید ، میزان کار خروجی که می بایست محصول خریداری شده به شما تحویل دهند را تخمین بزنید و این سه سوال را از خود پرسیده و جواب دهید.

 • دستگاه را برای چه کاری می خواهم ؟

سوال مهم و اولین سوال در خرید دستگاه سی ان سی بسته به نوع کار شما دارد.(Wood, Particle Board,Plastic,Foam,Composites,Glass) مثلاً برای کار نجاری اصطلاحاً سی ان سی [cnc چوب]  روتر ها (CNC Router) که عملیات برش را انجام می دهد می تواند گزینه خوبی هستند.و یا برای کار استیل یا پلاستیک CNC Water jets, plasma cutters, یا lasers گزینه مناسبی است.برای کارهایی نظیر منبت کاری قضیه کمی متفاوت است و مطمئناً یک دستگاه سه محوره نمی تواند جوابگوی کار شما باشد.

 • پیچیدگی کاری و حجم کاری من به چه صورت است !؟

پیچیدگی طراحی های شما عاملی است بسیار موثر در انتخاب دستگاه سی ان سی.اگر کارهایی با طراحی پیچیده می خواهید باید کنترلر دستگاه از نرم افزارهایی مثل آرتکم که مخصوص این کار است پشتیبانی کند یا به اصطلاح نباید همانند دستگاه های قدیمی محدودیت های خطی داشته باشد. حجم کار شما نیز ارتباط مستقیم با تعداد اسپیندل ها دارد.برای کارهای حجیم نیاز به اسپیندل بیشتر برای کار همزمان روی چند ابزار داریم.

 • به چه دقت و تلورانسی از کار نیاز دارم

سوال بعدی دقت کار شماست که در کاتالوگ دستگاه ذکر شده است.مثلاً برای کسانی که کارهایی نظیر تراش جواهر را انجام می دهند این نکته بسیار حائز اهمیت است.

اصولاً همه کاره بودن دستگاه خواسته هر مشتری است ولی باید قیمت  را نیز در نظر گرفت.و نیز اشکالاتی از قبیل سرعت عملکرد نیز برای این دستگاه ها مطرح است.

به عنوان مثال برای کارهای ۲ بعدی مثل برش در دو محور نمونه های واترجت یا پلاسما ها خوب است و از سرعت بالایی برخوردار است و نیاز به خرید دستگاه های گران و انچنانی ندارید.
ملاک بعدی در انتخاب اندازه و عمق برش است.شکل کار شما نیز خیلی مهم است.به عنوان مثال کارهای منبت کاری و امثالهم  باید حداقل از ۴ محور تشکیل شده باشند.

سی ان سی تخت 3d

سی ان سی تخت 3d

سی ان سی روتر ها (همان هایی که برای کار چوب استفاده می شوند) اغلب این کارهای در حجم کم یا زیاد را انجام می دهند ولی اگر کارها و یا قطعات کوچک را برای کا ردر نظر گرفتید یک سی ان سی فرز کافیست.

سی ان سی روتر ها (همان هایی که برای کار چوب استفاده می شوند) اغلب این کارهای در حجم کم یا زیاد را انجام می دهند ولی اگر کارها و یا قطعات کوچک را برای کا ردر نظر گرفتید یک سی ان سی فرز کافیست

به یاد داشته باشید دستگاه های سی ان سی چوب ، به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند

دسته ی اول : دستگاههای کوچک و متوسط جهت کار بر روی دربهای ساختمانی،دکوراسیون داخلی و کارهای تزیینی 

دسته ی دوم : دستگاههای بزرگ  جهت تولید مبلمان ،دستگاههای چند هد و احتمالا منبتکاری

از بعد دیگر دستگاه های سی ان سی چوب را می توان به دو دسته ی تقسیم کرد : دسته ی اول دستگاه های سی ان سی تخت که به صورت ۳ محور طراحی می شوند که خود آن ها می توانند دستگاه های سی ان سی ۳ محور میز متحرک چوب ، دستگاه های سی ان سی ۳ محور دکل متحرک چوب ، دستگاه های سی ان سی چند کله تخت و … باشند که می توانند هم به صورت دروازه ای طراحی شوند و هم به صورت بال اسکرو ….

دسته ی دوم دستگاه های سی ان سی روتاری ۴ محور چوب نام می گیرند که عمدتا بین ۱ تا ۱۲ کله طراحی و تولید می شوند. این نوع دستگاه ها را می توان به دستگاه های ۴٫۵ و ۵ و حتی ۶ محور نیز تعمیم داد که البته از حوصلهی بحث ما خارج است ….

فاکتور های اصلی در خرید دستگاه CNC چوب

آنچه در بالا بدان اشاره کردیم خلاصه ای از فاکتور های کلی قبل از خرید دستگاه سی ان سی چوب بوده اند . در ذیل مطالب فوق را تعمیم می دهیم و کمی بیشتر به جزییات وارد می شویم /.

۱- نیروی انسانی طراح و اپراتور (قبل از خرید فکر طراح و اپراتور را بکنید وگرنه هر روز دچار مشکل خواهید شد.)

۲- نوع و قدرت موتورهای فرمان (سروو موتور یا استپر موتور) (سروو موتور دقت و قیمت بالاتری دارد ولی می ارزد. استپرموتور تکنولوژی فدیمی ست و برای کارهای حرفه ای و سه بعدی اصلا پیشنهاد نمیشود. قدرت موتورها را هم به تناسب کار انتخاب کنید. مثلا برای cnc چوب ۸۰*۱۲۰ سانتیمتر ، قدرت ۴۰۰ وات مناسب است. همچنین استفاده از موتور ترمزدار برای محور z توصیه میشود.)

۳- مارک موتورهای فرمان  (در ایران موتورهای دلتا ، پاناسونیک و مکاپیون جواب داده اند و پشتیبانی دارند. انتخاب مارک سرووموتور یکی از پارمترهای اصلی ماشین ساز cnc ست. )

۴- ابعاد ماشین (x y z و محورهای دیگر) (ابعاد قطعه کار را در حداکثر احتمالات در نظر بگیرید. چون ارتقای کورس محورهای دستگاه عملا امکان پذیر نیست و ارزش اقتصادی ندارد.)

۵- نوع اسپیندل (ساده ، تول چنج) (اگر قطعاتتان تعویض ابزار زیادی دارد از اسپیندل تول چنج استفاده کنید.)

۶- سرعت اسپیندل  (با توجه به نوع کار) (معمولا برای چوب ۲۴۰۰۰ دور، سنگ ۱۸۰۰۰، طلا ۳۶۰۰۰ دور)

۷- قدرت اسپیندل (با توجه به نوع کار) (معمولا برای چوب ۳ کیلووات، سنگ ۶ کیلووات، طلا ۱٫۵ کیلووات)

۸- سیستم خنک کننده : به طور کلی به انواع آب خنک و هوا خنک تقسیم بندی می شوند . آب خنک صدای کمتری دارد و هوا خنک به نسبت صدای بیشتری تولید می کند ولی هوا خنک استهلاک کمتری نسبت به اسپیندل های آب خنک داشته و از قیمت بیشتری برخوردار هستند /.

۹- سیستم محورها (بالسکرو ، دنده و شانه) (البته بالسکرو بهتر است ولی در طول زیاد جواب نمیدهد. سیستم محورهای چتری و پیچ و مهره ای ساده اصلا تهیه نکنیدکه سریعا به مشکل برمیخورید.)

۱۰- سیستم فرمان (کنترلر ، کامپیوتر)

۱۱- حجم دستگاه و تناسب آن با فضای کارگاه(درب ورودی،محل استقرار دستگاه و متعلقات پیش بینی شود)

۱۲- فیکسچر نگهدارنده قطعه  (قدرت فیکسچر و سرعت باز و بسته کردن قطعه مهم است. فیکسچرهای مکشی (وکیوم) سرعت تغویض قطعه را بالا میبرند.)

۱۳- روش جمع آوری براده های ماشین کاری (در ماشین های cnc طلا خیلی مهم است. در cnc چوب همه نقش به سزایی در کاهش آلودگی دارد. در کار سنگ هم بازیافن آب اهمیت زیادی دارد.)

۱۴- سیستم خنک کننده ابزار و مواد آن (عدم آسیب رسانی خنک کننده ی ابزار به قطعه کار دقت شود. همچنین برخی از ماشین سازان رعایت نمیکنند و خنک کننده به اسپیندل آسیب میزند.)

۱۵- آلودگی صوتی دستگاه (بیشتر آلودگی صوتی از اسپیندل هوا خنک است. آب خنک ها سر و صدا ندارند.)

۱۶- نوع ابزار مصرفی و روش تامین (پیش بینی موجود بودن ابزار مورد نظر در بازار اهمیت زیادی دارد.)

۱۷- گارانتی و خدمات (خرید دستگاه cnc بدون بدون گارانتی و خدمات یک ریسک بزرگ است. توصیه میشود موارد شامل گارانتی شفاف گردد. مثلا لوازم برقی و اسپیندل و سروو ها و سیستم فرمان مشمول گارانتی گردد. مهم است، مسئولیت قطعات کم کیفیت برقی هم برعهده ی ماشین ساز است.)

۱۸- اعتبار فروشنده یا سازنده دستگاه (برای خرید cnc به اعتبار و خوش نامی فروشنده هم دقت کنید.)
۱۹- قیمت و نحوه تسویه حساب (اهمیت قیمت و روش پرداخت هم که نیاز به گفتن من ندارد. فقط دقت کنید مبلغی را برای بعد از تحویل و راه اندازی باقی بگذارید.)
۲۰- ایمنی اپراتوری و تعمیرات دستگاه (دستگاه ایمن تابلو برق ایمن دارد و در مقابل تنش های احتمالی و اشتباهات اپراتور حساس نیست. همچنین دقت کنید که دستورالعمل های ایمنی هم داشته باشد.)

خدمات پس از فروش

یکی از مواردی که در هنگام خرید دستگاه  باید به آن توجه ویژه داشته باشید، خدماتی است که بر روی این دستگاه صنعتی ارائه می شود. در واقع آنچه که مهم و حائز اهمیت است، خود دستگاه و کیفیت آن نیست؛ بلکه خدماتی است که بر روی دستگاه به شما ارائه می شود.

از دیگیر مواردی که در هنگام خرید دستگاه سی ان سی چوب می بایست بدان توجه ای ویژه داشت ، خدماتی است که شرکت تولید کننده بر روی دستگاه های خود ارایه می دهد .

از آنجایی که بنده برای توضیح بساری از مسایل دست به دامان مثال های مشابه می شوم در ادامه بحث این مطلب را نیز توجه شما را به یک مثال مشابه جلب میکنم

فرض کنید شما مبلغ ایکس ملیون تومان ( دلار – یورو و…) از سرمایه ی خود را هزینه میکنید جهت خرید یک خودرو تمام اتومات خودران که برای حرکت به هیچ گونه سوختی نیاز ندارد . خودرو خود را که از تمام لحاظ به خرید خود شکی ندارید وارد ایران کرده و شوع به استفاده از خودرو خود می کنید، چون خودرو شما از قطعاتی با بالاترین رده ی کیفی تولید شده است هیچ مشکلی تا پایان سال اول با این خودرو نخواهید داشت . پایان سال برای انجام یکسری بازدید های دوره ای خودرو خود را به مکانیکی محل می برید ولی هیچ کس از سیستم خودرو شما آگاهی ندارد .و از آنجایی که اینجا ایران است هیچ تعمیر کاری نیز واقعیت را به شما نخواهد گفت و خودرو چند صد ملیاردی شما که عملا هیچ مشکلی نیز نداشته به مانند موش آزمایشگاه یقربانی آچار بدستان وطنی خواهد شد.

فراموش نکنید شما اگر بهترین دستگاه CNC دنیا را با هزینه ای گزاف هم تهیه کنید و نتوانید خدمات پس از فروش محصولتان را انگونه که باید از فروشنده دریافت کنید قطع بر یقین دیر یا زود به مشکل خواهید خورد. در هنگام خرید دستگاه به دقت و وسواس نوع خدمات ارائه شده توسط شرکت فروشنده دستگاه  را مورد کنکاش قرار دهید. کنکاش شما می تواند مشکلات بعدی را برایتان حذف کند، پس تا می توانید دقت کنید و وقت بگذارید.
برای کشف کیفیت خدمات پس از فروش شرکت های مختلف ، می توانید به مشتریان قبلی و یا فعلی شرکت فروشنده مراجعه کنید و از نوع خدمات ارائه شده توسط تکنسین ها سوال بپرسید. بسیاری از شرکت ها حتی جواب سوالات عادی خریدار را هم نمی دهند چه برسد به اینکه تکنسین بخواهد برای رفع مشکل اقدام کند.
شرکتی که سابقه ای کوتاه در این زمینه دارد قطعا نمی تواند گزینه خوبی برای ارائه خدمات باشد مگر اینکه به صورت کاملا حرفه ای وارد این بازار شده باشد. باز هم تاکید می کنیم که خدمات شوخی بردار نیست؛ در هنگام خرید دستگاه به نوع و مقدار خدمات دقت کنید.
انتخاب نوع واردات و همچنین بهره برداری از نوع دستگاه در قیمت‌گذاری آن بسیار تاثیر گذار است این دستگاهها به نسبت دارا بودن خدمات حرفه ای از جمله سرویس و همچنین برآیند مشتری مداری در موارد خرابی نرم افزاری و دیگر موارد مبتنی بر بحث تعمیر و اپراتور جزء مراحل پشتیبانی محسوب می شود.
در واقع به علت صنعتی بودن نوع دستگاه و همچنین خدمات مشاوره برای خرید دستگاه ، پشتیبانی از این نوع دستگاه بسیار حائز اهمیت است. این به این معناست که باید بتوانیم با سیستم قبلی مشتری مداری اصول پشتیبانی تلفنی و همچنین پشتیبانی حضوری دستگاه را در محل مشتری تحویل بگیرید.

چند نکته ی مهم قبل از خرید دستگاه سی ان سی چوب

همواره به خاطر داشته باشید هر ریال از سرمایه ای را که می خواهید برای خرید یک دستگاه سی ان سی چوب هزینه و سرمایه گذاری کرده اید ، آسان به دست نیاورده اید و به طور قطع وقت و زمان زیادی را صرف آن کرده اید لذا قبل از خرید هر دستگاه سی ان سی چوب موارد فوق را به دقت مطالعه کنید و در صورتی که باز هم با مشکلی و روبرو بودید و نقطه کوری در زهنتان بوددر انتهای این مطلب به اشتراک بگذارید ، تا سایر خریداران دستگاه های سی ان سی نیز از نقطه نظرات ، سوالات و پاسخ های کارشناسان ما استفاده کنند /.

قیمت – قیمت – قیمت : متاسفانه تنها فاکتوری که در ایران برای خرید یک دستگاه سی ان سی چوب در نظر گرفته می شود قیمت دستگاه است .

قیمت دستگاه های سی ان سی بر حسب فاکتور های زیر مشخص می شود

 • نوع و کیفیت قطعات
 • میزان آلودگی صوتی
 • میزان دور ریز متریال
 • دقت دستگاه
 • میزان شکستگی ابزار
 • میزان مصرف برق
 • میزان خرابی
 • سهولت در استفاده
 • نوع سیستم حرکتی
 • روال تولید و انتخاب سیستم ساخت
 • وجود نرم افزار های اوریجینال و لایسنس دار
 • وجود اجزائی مانند کامپیوتر، استابلایزر، وکیوم، داست کالکتور و … که به همراه دستگاه های چینی ارائه نمی گردد.
 • حضور برخی امکانات مانند تولچنجر، روتاری و …
 • راه اندازی سیستم ارت
 • آموزش
 • خدمات پس از فروش
 • همراهی خریدار تا نقطه استقلال
 • و موارد دیگر

تو جه داشته باشید که یک دستگاه سی ان سی چوب ، با و یا بدون هرکدام از این فاکتور ها باز هم یک دستگاه سی ان سی خوانده می شود اما این کجا و ان کجا

اجازه دهید با یک مثال بحث را روشن تر کنم

در کشور ایران – چین – ایتالیا- آمریکا  و …. هیچ شرکت تولید کننده ی اسپیندل ، سروو موتور ، ریل ، رک و … خود تولید کننده ی دستگاه های سی ان سی نیستند . بحث تولید دستگاه های سی ان سی به شرکت های ثانوی مربوط است که عملا قطعات مختلف را از شرکت های مختلف خریداری می کنند و طبق یک بیس و استراکچر خاص آن ها را بر روی هم پیاده سازی می کنند . منظور اینکه تنها کاری که این شرکت ها در بحث تولید انجام می دهند مبحث تولید شاسی و بیس دستگاه ها می باشد و البته انتخاب اینکه چه قطعاتی را و چگونه با هم مچ کنند تا یک سیستم واحد را به وجود آورند .

حال پاسخ این سوال را که چرا در باور ما یک دستگاه سی ان سی اروپایی با قیمت ۲۵۰ الی ۴۰۰ ملیون را یک دستگاه با کیفیت می دانیم ولی فکر میکنیم یک دستگاه سی ان سی چینی با قیمت ۳۵ ملیون تومان که بیشتر مبلغ هزینه ای است که دلالان سی ان سی اعمال می کنند ، می تواند نیاز ما را مرتفع کند و کیفت مطلوب را بدهد /.

توجه داشته باشید که منظور بنده هزینه ی بیشتر از اندازه برای خرید یک دستگاه سی ان سی نیست ولی ترس این که فاکتور قیمت تنها فاکتوری باشد که برای خرید یک دستگاه سی ان سی مد نظر خریدار قرار می گیرد کمی که نه بیشتر از کمی ترسناک است /.

 

– بطور خاص از سازنده بخواهید تا شما را به نزد چند دستگاه در حال کار خود ببرد.از مشتریان قبلی در مورد عملکردها و خصوصا خدمات پس از فروش اطلاع کسب کنید.
– اعداد فریبنده هستند.اعدادی همچون اینکه این دستگاه ۲۰ متر بر دقیقه حرکت میکند شما را فریب ندهد این سرعت به هیچ درد شما نمی خورد.اسپیندل ۷ کیلو وات در صورتیکه موتورهای محورها توان پیش راندن آن را نداشته باشند فاقد کارایی است و…
– قیمت شما را فریب ندهد.در صورت تفاوت قیمتی از سازنده دلیل بخواهید.الزاما دستگاه ارزانتر یا گرانتر خوب یا بد نیستند.
– در صورت امکان به کارگاه تولید کننده بروید.کارگاه نسبت به دفتر اطلاعات متفاوتی را به شما خواهد داد.
– پیشنهاد میکنم پس از بررسی فنی دقیق چند مورد فروشنده را که در نظر دارید  از لحاظ فنی نمره دهی و وزن دهی کرده و در انتها در صورت برابر بودن نمرات عامل قیمت را بررسی کنید.
– نرم افزارها و امکانات آنها را بررسی کنید.از خدماتی که فروشنده برای آموزش نرم افزار و بکارگیری دستگاه به شما می دهد اطلاع کسب نمایید.

راهنمای شناخت بر روی اجزای دستگاه  سی ان سی چوب [cnc چوب]

اسپیندل

اسپیندل موتور به موتورهای ” های اسپید ” یعنی سرعت بالا می گویند. دور نامی این موتورها حدود ۱۲ تا ۲۴ هزار دور در دقیقه می باشد. این موتورها قابلیت تنظیم دور از صفر تا دور نامی خود توسط اینورترها را دارند . معمولا برای صنایع چوب از اسپیندلهای ۲ تا ۹ کیلووات استفاده می شود . اسپیندل ها به دو نوع هوا خنک و آب خنک تقسیم می شود و سیستم آب خنک دارای صدای کمتری نسبت به هوا خنک می باشد اما

صدای برش چوب و منبت همواره بالاتر از صدای اسپیندلها می باشد از برند های معروف در اسپندل ها میتوان از برند HSD ساخت ایتالیا نام برد از دیگر برند های متوسط در بازار میتوان به AREL ترکیه و یا برند های چینی اشاره داشت . نمونه های دست ساز هم در شرف ورود به بازار است . در این خصوص هرکس نظری دارد ، با توجه به اینکه اسپیندل موتور از مهمترین نکات سی ان سی است، مواظب اطلاع رسانی فروشنده ها باشید چون هیچ ماست فروشی نمی گوید ماست من ترش است . اگر جای شما باشم HSD ایتالیا را انتخاب می کنم.

بال اسکرو و چرخ دنده ی دستگاه سی ان سی چوب

بال اسکرو دارای دقتی بسیار بالاتر از چرخدنده ، قدرت انتقال نیروی بسیار بالاتر و طول عمر فراتر از چرخ دنده می باشد . در دستگاههای صنعتی فلزات به دلیل نیازمندی به استحکام و دقت همگی از بال اسکرو استفاده می شود . در منبت نیز که صافی سطح بسیار مهم است بال اسکرو می تواند کمک بسیار شایانی در کیفیت قطعات خروجی بنماید . در دستگاههای سه محوره برای صنعت ام دی اف ، سیستمهای مبتنی بر چرخدنده

سی ان سی چوب

سی ان سی چوب

جوابگو هستند ، اما نیازمندی به بال اسکرو در منبت به حدی است که دستگاههای چینی که از همه جای دستگاه می زنند ، از بال اسکرو استفاده می کنند . اگر در هندبوک های استاندارد ، قسمت چرخدنده ها را ملاحظه کنید میزان لقی مجاز چرخدنده ها را می بینید . لقی اگر مجاز باشد یا نباشد ، کار را خراب خواهد کرد . سی ان سی کاران چند سالی است که چرخدنده را کنار گذاشته و از بال اسکرو استفاده می کند و این یک قدرت است و برای رسیدن به این توانمندی خسارات زیادی را پشت سر گذاشته است .

ریل های حرکتی دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب]

استفاده از ریل های حرکتی با برندهای معروف و از سوی دیگر موجود در بازار ناظم الاطبا تهران جز موارد بسیار مهمی است که باید در دستگاهها استفاده شود . ریل خوب و با این مشخصات مارک HIWIN تایوان می باشد . کیفیت خوب ، قیمت مناسب و فراوان در بازار تهران . اگر دستگاه چینی خواستید بخرید تاکید کنید که ریل و بال اسکروهای دستگاه در بازار تهران موجود باشد . در غیر اینصورت و در شرایط خراب شدن یک واگن باید دستگاه را بخوابانید و سفارش یک واگن از چین بدهید . طبعا تا واگن درخواستی بیاید خیلی از مشتری ها از دست رفته اند .

کنترلر دستگاه سی ان سی چوب [cnc چوب]

کنترلری که اکثر دستگاه سازهای ایرانی می بندند از جمله کنترلرهای رده پایین می باشد و علت آن پایین آوردن قیمت تمام شده است . این داستان برای زمانیکه دستگاه سازها در کلاس دستگاههای سبک تا مرز زیر پانزده میلیون کار می کنند صحیح می باشند . در این دستگاهها ، قیمت کنترلر نمی تواند یک و یا سه میلیون در نظر گرفته شود . با یک کنترلر آزمایشگاهی مثل مچ تری هم کار را جمع می کنند . اما زمانیکه قیمت به بالای صد میلیون می رسد ، فکر بر سر کنترلر پانصد هزار تومانی و یک میلیونی و سه میلیونی اشتباه است . از سازنده دستگاه و یا وارد کننده دستگاه کنترلر خوب و عالی بخواهید. کنترلر در سرعت و کیفیت خروجی دستگاه بسیار موثر است.

شاسی و بدنه دستگاه Cnc چوب

یکی از نکته های اساسی می باشد . کم گذاشتن در آهن آلات و پیکربندی دستگاهها عامل لرزش بوده و کیفیت کار را پایین می آورد . در صورتیکه شاسی دستگاه قوی باشد و جلو لرزش را بگیرد شما می توانید با براده برداری بیشتر ، در زمان کمتری به کیفیت سطح مطلوب برسید . علت ضعیف بودن شاسی ها در پاره ای از دستگاهها ، شرایط سخت ساخت ، حمل و نقل ، هزینه بالا و … می باشد. و شرکتهای کوچک با

 

استفاده از ترفند های مختلف و برای مقابله با چنین مشکلاتی ، از شاسی دستگاه کم گذاشته و مشکلات عدیده ای را برای خود و مشتری به بار می آورند .

[بدلیل اهمیت فراوان شاسی در دستگاه های سیان سی چوب مبحث شاسی این دستگاه ها را در یک مقاله جداگانه و به طور مفصل شرح خواهیم داد]

46 ديدگاه ها

 1. masood می 24, 2016 در 9:05 ق.ظ - پاسخ

  من اطلاعات زیادی از سی ان سی ندارم و میخوام یک دستگاه تهیه کنم که از تقریبا ماهیانه ۲۵ ملیون تومان که برای کارهای سی ان سی هزینه می کنم کمک بشه
  پیشنهاد شما در این زمینه جیه!؟

  • متفکر می 24, 2016 در 9:50 ق.ظ - پاسخ

   با در نظر گرفتن اینکه خود دستگاه سی ان سی چوب یک دستگاه پر هزینه هستش که می بایست قبل از خرید نکات و موارد زیادی را رعایت کنید /.
   برای کم کردن هزینه از این مقدار که فرمودین و مهمتر از این نظارت برکیفیت کار خروجی و مدیریت بر زمان تحویل سفارش مشتری هاتون گزینه ی خوبی هستش

 2. محسنی می 24, 2016 در 9:08 ق.ظ - پاسخ

  من یک دستگاه سی ان سی خرثید کرده ام که پایه ی دستگاه مدتیه داره لرزش میکنه و شرکت تولید کننده هم پاسخگو نیست .
  مشکل از کجاست

  • متفکر می 24, 2016 در 9:54 ق.ظ - پاسخ

   دلایل متنوعی ممکنه داشته باشه بسه به موارد زیادی ازجمله اینکه دستگاه تون چند محور هستش و لرزش روی کدوم محوره – کنترلر دستگاهتون چیه – لرزش به صورت مساوی هستش توی کل مسیر حرکت دستگاه یا زیاد و کم میشه و ….
   برای پیدا کردن پاسختون توی این زمینه با بخش پشتیبانی تماس بگیرین راهنماییتون میکنن

 3. محتشم می 24, 2016 در 9:10 ق.ظ - پاسخ

  من تمامی متن رو مطاله کردم ولی متوجه نمیشسم تفاوت دور اسیپیندل و کیلو وات در چیه و آیا این ها روی دقت تاثیر میگذارند یا سرعت

  • متفکر می 24, 2016 در 10:28 ق.ظ - پاسخ

   کیلو وات توان اسپیندل رو نمایش میده و به قدرت چرخش اسپیندل اشاره میکنه و دور هم میزان سرعت چرخش اسپندل

 4. موسوی مجید می 24, 2016 در 9:13 ق.ظ - پاسخ

  برای کار خدمات شما چه ابعادی رو پیشنهاد می کنید!؟

  • متفکر می 24, 2016 در 10:29 ق.ظ - پاسخ

   اگه مذیقه ی جا و مالی ندارین بزرگترین ابعاد سی ان سی ( ۲۱۰ در ۴۲۰) گزینه ی خوبیه واگه توی اون بحث مشکل دارین ابعاد ۱۸۳*۳۶۶

 5. رباط جزی می 24, 2016 در 9:22 ق.ظ - پاسخ

  شما دستگاه دست دوم سراغ ندارید؟
  از تولیدات خودتون یا سری دستگاه های اروپایی!؟

 6. منصور آگوست 23, 2016 در 8:21 ب.ظ - پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات تون. من میخام دستگاه بزرگ cncبخرم وتوی شرکتهای که هست تو بازار موندم کدومشون انتخاب کنم لطفا اگه شرکتی مد نظر دارین راهنمایی بفرماید وشرکت امل برش رو شما چطور میبینید

  • متفکر سپتامبر 6, 2016 در 8:53 ق.ظ - پاسخ

   کاربر گرامی
   ما اینجا فاکتور ها رو مشخص کردیم
   ترجیحا برای خرید دستگاه سی ان سی عجله ای به خرج ندین و با همه ی تولید کننده ها صحبت کنید و مهمتر محصولاتشون رو ببینید و بعد تصمیم بگیرید
   و در مورد این شرکتی هم که فرمودین خدمتتون عارضم که تمامی شرکت های تولید کننده ی این سری ماشین آلات همکارهای ما هستند و در برخی زمینه ها ماشین آلات خوبی تولید کرده اند ولی شما باید انتخاب کنید از کجا تهیه کنید دستگاهتون رو …

 7. رضا سپتامبر 17, 2016 در 9:10 ب.ظ - پاسخ

  سلام یک دستگاه سی ان سی در ابعاد 366در183 میتوان در منزل استفاده کرد و با کیفیت خوب شما میدونید چه قیمتی است ممنون متشکرم

  • متفکر سپتامبر 27, 2016 در 9:50 ق.ظ - پاسخ

   دوست گرامی
   دستگاه های سی ان سی چوب تنها به واسطه ی گرد و خاکی که دارند برای محیط های مسکونی مناسب نیستند
   اگه با گرد و خاک دستگاه مشکلی نداشته باشید ، بله شدنیه

 8. مسعود نوامبر 6, 2016 در 8:43 ب.ظ - پاسخ

  سلام دوست عزیز
  بنده خواستم این کار رو شروع کنم چندتا سوال ذهنمو مشغول کرده
  1 برق مصرفی دستگاه چطوره؟ مثلا با برق خانگی جواب میده؟ و یا میانگین میزان مصرف برق دستگاهها ماهیانه با روزی 10 ساعت کار چقدره؟
  2 با سرمایه تقریبا 100 تومن برای خرید دستگاه درصورتیکه بازار کار در اون شهر خوب باشه متوسط سود تقریبیش چقدری میشه؟
  و یا اینکه در شهری که سی ان سی سه بعدی منبتکاری نداره به نظرتون فکری اقتصادی هست که شروع کننده ش تو اون شهر باشم؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید و یا واسم ایمیل کنید ممنون و مچکرم

  • متفکر دسامبر 10, 2016 در 8:36 ب.ظ - پاسخ

   دوست و کاربر گرامی
   ابتدا اینکه دستگاه های سی ان سی برق انچان بالایی استفاده نمی کنند و لی این جمله در مورد دستگاه های پرس وکیوم صادق نیست . زیراکه سیستم حرارتی کوره های وکیوم از برق تغذیه میشن و هنوز تلنولوژی اجازه ی استفاده از منابع گرمایشی جایگزین برای این دستگاه ها رو نداده
   و در مورد سوال دوم اینکه ین مبحث خیلی بستگی به تعداد دستگاه هایی هستش که شما برای خرید مد نظر دارید و مشخصات دستگاه نیز اهمت زیادی توی این مبحث دارند برای مثال نمونه دستگاه های روتاری در تعدا کله های 8 و 10 از قیمت 150 ملیون به بالا قرار دارند ….
   و اینکه میزان سود شما چقدر خواهد بود ….
   این امر مستقیما بسته به اعتبار شما توی بازار ، مهارت شما در کار با دستگاه ها و …. خواهد داشت و سر جمع اینکه خدمات سی ان سی توی شهر های کوچک به تازگی جا باز کرده اند قطع به یقین جوابگو خواهند بود/.

 9. امید نوامبر 23, 2016 در 1:52 ق.ظ - پاسخ

  سلام
  آیا از دستگاه cncچوب میشه یرای کرین نیز استفاده کرد ؟

  • متفکر دسامبر 10, 2016 در 8:28 ب.ظ - پاسخ

   مشخصات دستگاه سی ان سی تون خیلی توی این مبحث مهم هستش
   نوع ، دور اسپیندل و ….

 10. قانعی دسامبر 6, 2016 در 12:02 ب.ظ - پاسخ

  با سلام خدمت شما ..من یه دستگاه سه محور دکل متحرک دارم چندتا مشکل دارم که امیدوارم راهنمایی بفرمایید اول اینکه وقتی دستگاه زیر باره تو محوره x مثلا در برش یه دایره وقتی برش رو به اتمامه دستگاه یه دکه ای یا یه جور فشار رو تحمل میکنه ..دوم بهترین سرعت اسپیندل در زدن منبت mdf(تیغ مخروطی) چیه ؟ سومی بلبرینگ اسپیندل بادور 18000 در مارک HSD دردسترس نیس و 6000 موجوده میشه جایگذین کرد ؟ ممنون از شما

  • متفکر دسامبر 10, 2016 در 8:17 ب.ظ - پاسخ

   درود بر شما جناب قانعی
   من دقیقا متوجه مشکل شما نشدنم
   محبت کنین و با بخش فروش ما تماس بگیریدو مشکلتون رو بگین . در صورت امکان تلفنی راهنماییتون میکنن مشکل حل بشه و اگه نشد نیرو اعزام میشه

 11. موسوی دسامبر 12, 2016 در 9:40 ق.ظ - پاسخ

  سلام میزان آلودگی صوتی دستگاه شما در هنگام کار چند دسیبل است؟

  • متفکر دسامبر 14, 2016 در 9:23 ق.ظ - پاسخ

   دوست گرامی
   دستگاه سی ان سی در حالت عادی صدای آنچنان آزاردهنده ای ندارد . فقط صرفا صدای چرخش اسپیندل است که اون هم باید تمرکز کنی تا بتونی بشنوی
   آلودگی صوتی دستگاه وقتی مطح میشه که با قطعه کار درگیر هستش و این مورد هم بسته به نوع قطعه کار ، نوع ام دی اف و نوع چوب و یا هر چیز دیگه ای متفاوت هستش که در واقع در این موارد هم آلودگی حاصل ، الودگی صوتی قطعه کار هستش و نه دستگاه

 12. مصطفی دسامبر 13, 2016 در 6:47 ب.ظ - پاسخ

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان.
  من به یک دستگاه دو محور برای برش چوب در قطر 3 تا 8 میلیمتر نیاز دارم .
  حداکثر حرکت دو محور هم کمتر از یک متر .
  سرعت کار لازم نیست زیاد بالا باشه.
  سوال 1: آیا می توان از لیزر برای برش چوب به قطر تا 8 میلی متر استفاده کرد؟
  سوال 2: کمترین قیمتی که میتونم چنین دستگاهی تهیه کنم در چه حدودی هست ؟

 13. دانیال دسامبر 16, 2016 در 4:19 ق.ظ - پاسخ

  سلام
  بنده برای پروژه دانشگاهیم نیاز به یک دستگاه شبیه به cnc دارم با این تفاوت که نیاز به اسپیندل و وکیوم نیست و بجای بخش تراشنده کلا یک سیستم دیگه باید سوار کنم و ابعاد قطعه کار هم در حدود80*100 سانتیمتر هست، کار بصورت دوبعدی هست و فکر میکنم دستگاهی شبیه سه محوره همچین کاری رو انجام بده، درضمن بخش جایگزین اسپیندل تماس چندانی با سطح کار نداره و از این نظر فشاری روی دستگاه نیست و خطای اسپیندل (البته جایگزین اون) در حد نیم میلی متر اشکالی نداره.
  ممنون میشم بگین حدودا چه مقدار باید هزینه همچین دستگاهی و دستگاهی با دقت بیشتر بشه و پیشنهاد شما برای تهیه اون چیه.
  پیشاپیش متشکرم.

  • متفکر دسامبر 17, 2016 در 8:46 ق.ظ - پاسخ

   اونطوری که بنده متوجه شدم شما برای دستگاهتون حداقل موتور های محرکه ، کنترلرو مبحث تراشکاری رو لازم دارید . که هزینه های تمام شده ی تمامی این موارد بسته به نوع ، مارک ، دقت کاری و … متفاوت هستش …

 14. متفکر دسامبر 17, 2016 در 8:48 ق.ظ - پاسخ

  وظیفه ی براده برداری بر عهده ی اسپیندل هستش و وکیوم نگهدارنده ی قطعه کار بر روی میز فلت

 15. متفکر دسامبر 17, 2016 در 9:18 ق.ظ - پاسخ

  Hi Mary
  Please send E-mail to this
  Arta.Motafaker[at]gmail[dot]Com

 16. حسین دسامبر 25, 2016 در 12:38 ب.ظ - پاسخ

  مطلبون خیلی کمک کرد

 17. ایمان ژانویه 9, 2017 در 2:14 ب.ظ - پاسخ

  با سلام
  بنده قصد دارم دستگاهی طراحی کنم تا بیشتر بتونم کارای تزییناتی و دکوراسیون رو به بازار ارایه بدم. مضاف بر آن خواستارم که دستگاه بر روی چوب، MDF و شیشه نیز کاربرد داشته باشه.
  از اینرو خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چه دستگاهی منسب کار من خواهد بود.
  با تشکر فراوان

 18. ایمان ژانویه 9, 2017 در 2:15 ب.ظ - پاسخ

  با عرض معذرت در بالا نوشتم که قصد دارم دستگاه را طراحی کنم. منظور خریداری بوده

 19. یونس جولای 25, 2017 در 10:30 ب.ظ - پاسخ

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  من دستگاه cnc نیاز دارم که هم کار منبت با دقت بالا انجام بده و هم خراطی روی چوب استوانه ای برای پایه صندلی و میز و همچنین کار برش mdf یا چوب رو انجام بده ، چه دستگاهی پیشنهاد میکنید ، اگه قابلیت طراحی روی شیشه هم داشته باشه که بهتره . با تشکر

  • متفکر آگوست 2, 2017 در 7:26 ب.ظ - پاسخ

   درودبر شما
   چیزی که شما میاز دارید در وافع چندین دستگاه هستش ولی که اگر تمامی این کارها رو بخواهید که یک دستگاه براتون انجام بده بالاجبار یک سری محدودیت ها برای دستگاه ایجاد میشه
   برای مثال اگه شما عمده ی کارتون کار منب باشه و هر از چند گاهی یک کار استوانه ای برای حکاکی دارید که نیاز به محور 4 پیدا می کنین دستگاه به گونه ای طراحی میشه و اگه بیشتر کارتون نیاز به دستگاه روتاری باشه و کار منبت با دستگاه 3 محور به نسبت کمتر باشه دستگاه به نوعی دیگه طراحی و اجرا میشه /.
   پیشنهاد می کنم جهت مشاوره با کارشناسان شرکت در تماس باشید و حدلامکان به دفتر شرکت برای توجیه کامل با توجه به دستگاه ها و برشور های موجود تشریف بیارین .

 20. محسن سوری آگوست 17, 2017 در 12:57 ب.ظ - پاسخ

  سلام
  من یه دستگاه سی ان سی برای کارهای دکور با پی وی سی نیاز دارم اگه میشه راهنمایی بفرمایین . برا کارهای سبک میخوام

 21. سعید بامی آگوست 25, 2017 در 11:46 ق.ظ - پاسخ

  با سلام
  قصد خرید دستگاه cncچوب برای حجم کارهای خدماتی رو دارم
  و فاکتورهای چون سهولت کار ،
  کار سه بعدی، قیمت مناسب
  چه دستگاهی رو پیشنهاد میکنید ممنونم

  • متفکر آگوست 30, 2017 در 10:08 ق.ظ - پاسخ

   درود بر شما جناب بامی عزیز
   نکته ی قایل تامل در باره ی دستگاه هایی که قصد استفاده از آن ها در بحث های خدماتی دارید اینکه در بهترین شرایط بازار دستگاه می بایست شبانه روز کار کرده و از قدرت مانور بالایی برخوردار باشد منجر به مشتری زدایی نشود و رضایت مشتری نهایی نیز لحاظ قرار گیرد . در چهت رسیدن به این مهم مسلما دستگاه های رده های کیفی B و C پیشنهاد خوبی برای این نوع کار ها نیست . اگر در مورد نوع و مارک و مشخصات دقیق دستگاه سوالی بود از طریق بخش فروش می توانید پیگیر باشید

 22. مینو سپتامبر 27, 2017 در 11:21 ق.ظ - پاسخ

  سلام و روز بخیر خدمت شما.ببخشید برای کار فرشبافی چه نوع دستگاه سی ان سی رو باید استفاده کرد .من اطلاعات زیادی ندارم.

 23. محمد اکتبر 27, 2017 در 3:34 ب.ظ - پاسخ

  سلام
  ممنون از راهنمایی های خوبتون
  امکانش هست برای راانمایی و مشاوره گرفتن یه شماره تلبن یا ادرس بدین؟

  • متفکر دسامبر 17, 2017 در 11:02 ب.ظ - پاسخ

   ار طرق بخش ارتباط با ما با کارشناسان فروش ما در تماس باشید

 24. رضاخانی ژانویه 15, 2018 در 11:08 ق.ظ - پاسخ

  دستگاه سی ان سی با امکان تعویض ابزار چند در میاد

  • متفکر ژانویه 16, 2018 در 1:33 ب.ظ - پاسخ

   ابعاد دستگاه و کاربری دستگاه جزو مهمات هستش
   لطفا با بخش فروش تماس بگیرید

 25. احسان ژوئن 29, 2018 در 8:19 ب.ظ - پاسخ

  با عرض ادب و احترام
  بنده قصد تولید قنداق اسلحه اون هم در منزل رو دارم
  پیشنهاد شما قطعا به بنده کمک شایانی میکنه
  ممنونم از راهنماییتون

  • پشتیبان جولای 1, 2018 در 3:25 ب.ظ - پاسخ

   درود بر شما
   یک دستگاه روتاری 60 در 90 جواب کارتون رو میده

 26. خسروپور جولای 10, 2018 در 6:39 ق.ظ - پاسخ

  عرض سلام وادب
  بنده قصد خرید دستگاه cnc 5 کله را دارم و هیچگونه تجربه کاری ندارم می خواستم بدونم چه قدراموزش لازمه برا این کار .
  در ضمن در مورد قیمتش می خواستم بدونم حدودا چند قیمته
  ممنون

  • پشتیبان جولای 13, 2018 در 5:36 ق.ظ - پاسخ

   درود بر شما
   با کارشناسان ما در تماس باشید اطلاعات مربوطه رو در اختیارتون قرار میدن

ارسال ديدگاه